W Unii Europejskiej obowiązują 24 języki urzędowe - mitem jest, że jest to tylko angielski i francuski. Na równych prawach funkcjonują tu języki urzędowe wszystkich krajów członkowskich. Sęk w tym, że tak powszechny w stosowaniu angielski jest oficjalnym językiem jedynie w Wielkiej Brytanii.

Reklama

- Mamy regulację (...) wedle której każdy kraj członkowski ma prawo wskazać jeden język oficjalny. Irlandczycy wskazali celtycki, Maltańczycy - maltański, wśród wskazujących angielski mamy więc wyłącznie Wielką Brytanię - wyjaśniała cytowana przez serwis politico.eu Danuta Huebner.

Była polska komisarz podkreśliła, że angielski jest najpowszechniej używanym językiem przez europejskich urzędników. W obecnej sytuacji prawnej, w razie opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię, nie będzie podstaw, by utrzymywać tę sytuację. Huebner wyjaśniła, że na zmianę zasad musiałyby się jednogłośnie zgodzić wszystkie pozostające w UE kraje.

Reklama

"Wall Street Journal" zwraca z kolei uwagę, że przedstawiciele Komisji Europejskiej już po ogłoszeniu wyników referendum na Wyspach zaczęli częściej używać francuskiego i niemieckiego.