W wystąpieniu wygłoszonym w poniedziałek w Detroit Trump "zaoferował zbieraninę pomysłów czerpiących ze zdyskredytowanej koncepcji ekonomii podaży, listy życzeń przemysłu wydobywczego i amerykańskiego izolacjonizmu" - ocenia amerykański dziennik w piątkowym artykule redakcyjnym.
Kandydat Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich zapowiedział cięcia podatków na skalę niewidzianą od czasów Ronalda Reagana, w tym obniżkę podatku od przedsiębiorstw, nie wspomniał jednak, że średnio rzeczywista stawka jest o wiele niższa od ustawowej (18,1 proc. wobec 35 proc.) - podkreśla "NYT". Zadeklarował, że wesprze robotników, znosząc podatek od nieruchomości; w rzeczywistości jednak "nie miałoby to praktycznie żadnego wpływu na pracujące rodziny, skoro w myśl obecnie obowiązującego prawa podatek ten nie dotyczy 99,8 proc. nieruchomości" - punktuje gazeta.
Gazeta podkreśla, że korzyści z obniżek podatków okazują się zazwyczaj mniejsze od spodziewanych, bo "wiele firm nie chce inwestować, dopóki nie wzrośnie podaż na ich towary, a wielu ludzi niższe stawki nie motywują do dłuższej pracy". Z drugiej strony cięcia podatków wiążą się z poważnymi kosztami - dodaje "NYT". Przypomina, że poprzedni, przedstawiony w ub. roku, plan podatkowy Trumpa zmniejszyłby dochody rządu o 9,5 bln dol. w ciągu 10 lat, co zmusiłoby władze federalne do cięć w wydatkach publicznych lub do dalszego zapożyczania się.
Trump zapowiedział też zniesienie obowiązujących przepisów z zakresu ochrony środowiska, które - jak mówi - ograniczają wydobycie węgla i innych paliw kopalnych, windując koszty prądu. Tymczasem, jak przypomina "NYT", w latach 2008-2015 opłaty za dostawy elektryczności wzrosły tylko o 2,2 proc. (do 12,82 dol. za kilowatogodzinę), a w tym roku mają spaść (do 12,64 dol.).
"Zwiększenie wydobycia paliw kopalnych, a więc i związanej z tym emisji CO2, to zła strategia w czasie, gdy coraz większe zaniepokojenie na świecie budzą zmiany klimatu i ich katastrofalne skutki. Niewiele to jednak obchodzi Trumpa, który twierdzi, że zmiany klimatyczne to oszustwo, i którego plan "rewolucji energetycznej" ani słowem nie wspomina o niewęglowych, odnawialnych źródłach energii" - punktuje "NYT".
W poniedziałkowym wystąpieniu republikański kandydat zakwestionował udział USA w kilku międzynarodowych partnerstwach handlowych; twierdził też, że sprowadzi z powrotem do USA miliony miejsc pracy za pomocą taryf handlowych, nałożonych na Chiny w odwecie za ich protekcjonistyczne i nielegalne praktyki. Jednak - podkreśla "New York Times" - "nie odtworzy to miejsc pracy, które zniknęły przez automatyzację, a firmy mogą przenieść produkcję do innych krajów rozwijających się". Wcześniejsza propozycja Trumpa, przewidująca nałożenie 45-procentowej taryfy na wszystkie chińskie towary, "niemal na pewno wywołałoby wojnę handlową, która zaszkodziłaby branżom amerykańskiego przemysłu, eksportującym produkty do Chin" - dodaje dziennik.
Także "Washington Post" w komentarzu redakcyjnym w piątek piętnuje gospodarcze pomysły Trumpa. O propozycji wycofania się USA z ponadnarodowych porozumień handlowych dziennik pisze, że "są one mocno wbudowane w strukturę amerykańskiej gospodarki i ich zniesienie miałoby głęboko destrukcyjny wpływ (na gospodarkę)"; "być może stworzyłoby miejsca pracy i podniosłoby wynagrodzenia dla niektórych (...), lecz zniszczyłoby je dla wielu, wielu innych".
Propozycje podatkowe Trumpa zdaniem "WP" byłyby korzystne tylko dla stosunkowo nielicznej grupy "superbogatych rodzin", jednocześnie "robiąc gigantyczną dziurę w finansach państwa".
"Krótko mówiąc, niewiele było (w przemówieniu Trumpa) namacalnych korzyści dla rzeszy Amerykanów, których Trump rzekomo reprezentuje. (...) Poniedziałkowa przemowa, kipiąca statystykami i przeładowana przypisami, miała "zdyscyplinować przekaz" w kampanii wyborczej Trumpa. Ale nawet jego najostrożniej zredagowana wersja to tylko pozory i szukanie kozła ofiarnego" - konkluduje "Washington Post".(PAP)