Jesteśmy przygotowani podjąć wszelkie środki, które okażą się konieczne, by zapewnić, że nasze sojusze będą nas nadal bronić przed tym rosnącym zagrożeniem dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa - oświadczył John Kerry w komunikacie.

Reklama

Dodał, że Stany Zjednoczone pozostają otwarte na "wiarygodny i autentyczny" dialog na temat denuklearyzacji Korei Północnej, ale podkreślił, że władze w Pjongjangu pokazały, że nie są wiarygodnym partnerem w negocjacjach.

Północnokoreańskie media państwowe poinformowały w piątek, że Pjongjang przeprowadził udany test głowicy jądrowej w 68. rocznicę powstania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej oraz że kraj jest w stanie instalować głowice nuklearne na strategicznych pociskach balistycznych.

Reżim przekazał, że dokonał próbnej "eksplozji głowicy jądrowej" w ramach odpowiedzi na "wrogie akty Stanów Zjednoczonych".

Według Korei Południowej piąta już próba jądrowa komunistycznego reżimu miała największą dotąd siłę wybuchu, wynoszącą 10 kiloton. Służby meteorologiczne Japonii podały, że odnotowały wstrząsy o sile 5,3 w skali Richtera w pobliżu północnokoreańskiego ośrodka jądrowego, które nie zostały wywołane przez naturalne trzęsienie ziemi.

Reklama

Korea Północna czterokrotnie - w 2006, 2009, 2013 i w styczniu 2016 roku - dokonała prób z bronią atomową, które wywołały międzynarodowe protesty, a także spowodowały nałożenie na kraj sankcji gospodarczych przez RB ONZ. Korea Północna nieprzerwanie grozi zwiększaniem swego potencjału nuklearnego. Eksperci obawiają się, że reżim będzie w stanie skonstruować broń mogącą dosięgnąć USA.

Reklama