Łukasz Urban, kierowca ciężarówki, na rynku bożonarodzeniowym w Breitscheidplatz w Berlinie 19 grudnia w poniedziałek oddał swoje życie, próbując powstrzymać terrorystę przed dokonaniem najgorszego” – czytamy w uzasadnieniu petycji zamieszczonej na portalu Change.org.

Reklama

„Według ostatnich ustaleń wynikających z autopsji walczył z przestępcą i został ciężko ranny, wskutek czego zmarł. Swoją heroiczną akcją prawdopodobnie uratował wiele istnień ludzkich i przyłożył się do pojednania między między naszym krajem a Polską, której nasi przodkowie uczynili straszne rzeczy” – pisze autorka petycji Constanze Stelzenmüller, podkreślając, że za ten akt odwagi Łukasz Urban zasłużył na wysokie niemieckie odznaczenie państwowe. Dlatego apeluje do prezydenta RFN, Joachima Gaucka, o uhonorowanie bohaterskiego kierowcy Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (Bundesverdienstkreuz).

Pod petycją, do zakończenia której potrzeba 10 tys. internetowych głosów, wpisują się sygnatariusze z różnych krajów. Łukasz Urban jest dla nich bohaterem.

ZOBACZ I PODPISZ PETYCJĘ DO PREZYDENTA NIEMIEC >>>

PAP/EPA / Bernd von Jutrczenka