Rozporządzenie w sprawie wpisania Ukrainy na listę krajów z ruchem bezwizowym z UE zostało uzgodnione 28 lutego przez negocjatorów europarlamentu i maltańską prezydencję UE. Musi zostać jeszcze zatwierdzone przez cały Parlament Europejski i ministrów państw unijnych. Ukraina spełniła warunki ruchu bezwizowego, a my ze swej strony też dowiedliśmy determinacji, by zwolnić obywateli Ukrainy z wymogu wizowego" - oświadczył maltański minister spraw wewnętrznych Carmelo Abela, cytowany w komunikacie Rady UE.
Negocjacje między Komisją Europejską a Ukrainą w sprawie liberalizacji wizowej zaczęły się już w 2008 r. Pod koniec 2015 roku Komisja uznała, że Ukraina spełniła kryteria zniesienia reżimu wizowego pomimo wyzwań związanych z konfliktem na wschodzie kraju i skomplikowaną sytuacją gospodarczą. W maju 2016 roku KE formalnie rekomendowała państwom UE zniesienie wiz dla Ukraińców i Gruzinów.
Rządy państw unijnych zwlekały jednak z decyzją m.in. ze względu na obawy związane z kryzysem migracyjnym. Domagały się równoczesnego przyjęcia przepisów, które ułatwią czasowe przywracanie wiz, np. w sytuacji znaczącego napływu azylantów z danego kraju czy braku współpracy w kwestii readmisji migrantów.
Znowelizowane zasady tymczasowego przywracania obowiązku wizowego zostały ostatecznie zatwierdzone przez państwa Unii w miniony poniedziałek, wraz z rozporządzeniem o zniesieniu wiz dla obywateli Gruzji. Decyzje o liberalizacji wizowej dla obywateli Ukrainy i Gruzji nie obejmują Wielkiej Brytanii i Irlandii. Prawo wjazdu do UE bez wiz będą mieć posiadacze paszportów biometrycznych.