Władimir Putin mówił o tym na konferencji prasowej po rozmowach z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Reklama

Rosyjski prezydent podkreślił również, że należy utrzymać porozumienie nuklearne z Iranem, oraz wyraził wątpliwość, czy istnieją postawy do zerwania tego porozumienia.

Z kolei Macron powiedział, że układ nuklearny z Iranem z powodu stanowiska USA został wystawiony na ryzyko; zapewnił jednocześnie, że jest w tej sprawie optymistą. Wskazał, że wszyscy inni uczestnicy porozumienia zadeklarowali chęć jego utrzymania.

Spotkanie Trumpa z Kimem odwołane

Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze.

Jako powód Donald Trump podał "gniew" i "wrogość" ze strony Pjongjangu.

Reklama

W dokumencie amerykański prezydent podkreślił, że "nie mógł doczekać się" spotkania. "Niestety, z powodu ogromnego gniewu i otwartej wrogości w Pana najnowszym oświadczeniu, sądzę, że obecnie nie jest właściwe odbycie tego długo planowanego spotkania" - czytamy w liście skierowanym do Kim Dzong Una.

Zarazem Trump zachęcił Kima do kontaktu w przyszłości, jeśli "zmieni on zdanie w kwestii szczytu".

Amerykański szef państwa nazwał sytuację "straconą okazją do (osiągnięcia) trwałego pokoju oraz wielkiego dobrobytu i bogactwa".