- Z tego, co obserwuję, to polski rząd kontynuuje swoje postępowanie i to mnie martwi, ponieważ nie uważam, żeby to była słuszna droga - powiedział wiceszef KE dziennikarzom przed posiedzeniem Rady ds. Ogólnych.

Reklama

Frans Timmermans kolejny raz informował na forum unijnych ministrów o aktualnej sytuacji w Polsce w kontekście krytykowanych przez niego reform sądownictwa.

- Sytuacja dotycząca praworządności w Polsce nie poprawiła się; przeciwnie - pogorszyła się, a władze przyspieszyły proces zmian nominując sędziów do Sądu Najwyższego - stwierdził wiceprzewodniczący KE już po wtorkowym posiedzeniu Rady ds. Ogólnych.

Timmermans zapowiedział, że Rada ds. Ogólnych wróci do tego tematu jeszcze w tym roku. - Dziś niestety nie jestem optymistą i jestem zaniepokojony rozwojem wydarzeń - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej.

Jak podkreślił, niepokoi go, że choć prosił o jasne stanowisko w tej sprawie, wciąż nie ma jasności, co do tego, czy polskie władze zastosują się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE, dotyczącej zawieszenia funkcjonowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym.