W kwestiach edukacji konieczny jest "odpowiedni i wyważony" język – zaznaczono w dokumencie "Mężczyzną i kobietą ich stworzył. Z myślą o drodze dialogu o kwestii gender w edukacji", opublikowanym przez Kongregację ds. Edukacji Katolickiej.

Reklama

Mowa jest w nim o tym, że w "kulturze dialogu" należy uwzględnić także "uzasadnione dążenia szkół katolickich do tego, by utrzymać swoją wizję seksualności ludzkiej zgodnie z wolnością rodzin".

Państwo demokratyczne nie może sprowadzić oferty edukacyjnej do jednego sposobu myślenia - podkreślono.

W ogłoszonym tekście dokonane zostało rozróżnienie między podejściem ideologicznym a badaniami naukowym nad gender, w których można odnaleźć "wspólne punkty".

Reklama

Zostało to przedstawione w następujący sposób: "W ramach badań nad gender pojawiły się niektóre możliwe wspólne punkty na rzecz rozwoju wzajemnego zrozumienia". Wśród tych pozytywnych aspektów wymienione zostało przekonanie o "konieczności zwalczania wszelkich przejawów" dyskryminacji, zachowań chuligańskich, przemocy, obelg.

Ponadto watykańska kongregacja zaznaczyła, że różnica płci została naukowo udowodniona i nie może zostać zakwestionowana na drodze "arbitralnego wyboru".

W sprawie gender musimy znaleźć drogi dialogu, bez popadania w slogany i ekstremizmy - oświadczył prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kardynał Giuseppe Versaldi w wywiadzie dla oficjalnego watykańskiego portalu Vatican News. - Ale musimy to zrobić, zaczynając od naszej tożsamości i potrafiąc przetłumaczyć na racjonalne argumenty także światło pochodzące od wiary, bo zamieszanie jest duże i istnieje ryzyko narzucenia jako naukowego jedynego poglądu.

Szanujemy wszystkich, ale prosimy, byśmy byli szanowani - oświadczył prefekt.