Wielka Brytania

Reklama

Druga w poniedziałek i piąta od początku epidemii osoba zmarła w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa - poinformowały w poniedziałek wieczorem władze jednego z londyńskich szpitali.

Możemy niestety potwierdzić, że w szpitalu św. Heliera zmarł pacjent po siedemdziesiątce, który miał wiele poważnych i długotrwałych dolegliwości zdrowotnych. Miał pozytywny wynik testu na obecność Covid-19 - oświadczył Daniel Elkeles, dyrektor szpitala Epsom and St Helier University Hospitals w południowym Londynie.

Reklama

W poniedziałek po południu ministerstwo zdrowia poinformowało o śmierci pacjenta w szpitalu w Wolverhampton w środkowej Anglii, u którego również wykryto koronawirusa. Podobnie jak wszystkie inne ofiary śmiertelne, on również był w starszym wieku i cierpiał także na inne schorzenia.

Również wieczorem naczelny lekarz Anglii Chris Whitty, występując na konferencji prasowej wraz z premierem Borisem Johnsonem, powiedział, że zgodnie z rządowym planem, w następnej fazie walki z epidemią, także osoby z niewielkimi symptomami powinny się izolować.

Jesteśmy teraz bardzo blisko czasu - prawdopodobnie w ciągu najbliższych 10-14 dni - kiedy powinniśmy przejść do sytuacji, gdy powiemy, że każdy, kto ma nawet drobne infekcje dróg oddechowych lub gorączkę, powinien poddać się samodzielnej izolacji na siedem dni - oświadczył Whitty.

W poniedziałek rano odbyło się posiedzenie rządowego sztabu kryzysowego, poświęcone walce z epidemią koronawirusa. Poinformowano po nim, że Wielka Brytania nadal znajduje się w fazie powstrzymywania epidemii, czyli na pierwszym z czterech etapów w rządowej strategii. Na razie nie zdecydowano się na zamykanie szkół czy odwoływanie imprez masowych.

Francja

We Francji w poniedziałek wieczorem poinformowano o czterech nowych przypadkach śmiertelnych, spowodowanych koronawirusem. Łącznie w tym kraju zmarło 25 osób - podał dyrektor generalny ds. zdrowia w ministerstwie zdrowia i solidarności Jerome Salomon.

Reklama

Agencja AFP przekazała, że zakażony nowym koronawirusem jest minister kultury Franck Riester. Jak zakomunikowało jego biuro prasowe, minister jest "w formie" i przebywa w swym paryskim mieszkaniu.

Test przeprowadzony u ministra po pojawieniu się symptomów przyniósł dziś dodatni wynik - poinformowano. Przypomniano, że Riester spędził wiele czasu w ostatnim tygodniu w Zgromadzeniu Narodowym, gdzie wykryto przypadki koronawirusa.

Do tej pory we Francji stwierdzono 1412 przypadków zakażenia koronawirusem.

Wśród osób, które zmarły, 15 - to mężczyźni, a 10 - kobiety, sprecyzował dyrektor Salomon. Podał też, że 38 nowych przypadków zakażenia koronawirusem zanotowano na Korsyce.

Kanada

W Kanadzie w poniedziałek potwierdzono pierwszy śmiertelny przypadek zakażenia koronawirusem. Służby zdrowia prowincji Kolumbia Brytyjska podały, że zmarła osoba mieszkała w domu opieki dla seniorów.

Pierwszy w Kanadzie śmiertelny przypadek Covid-19 miał miejsce w ośrodku w miejscowości Lynn Valley. Starsza osoba zmarła w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Wcześniej w Kanadzie potwierdzonych zostało 67 przypadków zakażenia koronawirusem.

W niedzielę władze francuskie wprowadziły zakaz organizowania wydarzeń z udziałem ponad 1000 ludzi. Jak oświadczył minister zdrowia Olivier Veran, zakaz nie obejmie demonstracji, egzaminów i transportu publicznego, bo są one "potrzebne krajowi do życia".

Wcześniej władze zdecydowały o zamknięciu wszystkich szkół i żłobków w miejscach najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa. W ten sposób na nauczanie z domu przejść musiało 350 tys. uczniów w departamentach Oise, Górny Ren i Morbihan oraz w mieście Ajaccio na Korsyce.

Włochy

O 175, z 1266 do 1441, wzrosła we Włoszech w ciągu doby liczba zmarłych zakażonych koronawirusem - podała w sobotę Obrona Cywilna na konferencji prasowej w Rzymie. Od piątku zachorowało 2795 kolejnych osób. Dotąd potwierdzono w kraju ponad 21 tys. przypadków.

Łączna liczba zakażonych w całym kraju wynosi obecnie 17750. Od piątku wzrosła o 18 procent.

1518 osób przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

Wyleczono dotąd 1966 chorych.

Szef Obrony Cywilnej, rządowy komisarz do spraw kryzysu Angelo Borrelli poinformował, że dotychczas przeprowadzono 109 tys. testów na obecność wirusa.

Według danych statystycznych liczba wyleczonych wzrosła o 36 proc., a zgonów - o 13 proc.

Paolo D'Ancona z krajowego Instytutu Zdrowia przyznał, że w przypadku zgonów wśród zakażonych koronawirusem trudno stwierdzić, jaka była ich realna przyczyna: ten nowy patogen czy współistniejące choroby.

Podczas spotkania z dziennikarzami odnotowano, że w Bergamo w Lombardii zmarł w sobotę 47-letni techniczny pracownik centrali pogotowia, który był zakażony koronawirusem. Trwają badania, by wyjaśnić przyczyny jego śmierci.

W najbardziej dotkniętej kryzysem Lombardii liczba zmarłych wzrosła do 966, o 76 w ciągu doby. Zanotowano tam łącznie ponad 11 tys. zakażeń.

Niemcy

Trzecia osoba zmarła w RFN z powodu koronawirusa - informują w środę niemieckie media. To także trzeci zgon w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia i drugi w powiecie Heinsberg, gdzie znajduje się największe skupisko zakażeń w kraju.

Rzeczniczka powiatu Heinsberg potwierdziła informację o śmierci tej osoby dziennikowi „Rheinische Post”.

W Niemczech do wtorku wykryto 1296 przypadków zakażenia wirusem - podał Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. RKI, instytucja podlegająca rządowi federalnemu i odpowiedzialna za zapobieganie chorobom i ich kontrolę, przekazał, że zakażenia koronawirusem potwierdzono we wszystkich 16 krajach związkowych Niemiec.

Najwięcej przypadków - 484 - odnotowano w Nadrenii Północnej-Westfalii, a w samym powiecie Heinsberg potwierdzono ich ponad 290.

W poniedziałek w Niemczech odnotowano pierwsze zgony z powodu Covid-19. Zmarli to 89-letnia kobieta z Essen i 78-letni mężczyzna z Heinsbergu.

O pierwszych w Niemczech dwóch zgonach w wyniku Covid-19 poinformowały w poniedziałek władze miasta Essen i powiatu Heinsberg znajdujących się w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia na zachodzie kraju.

W Essen zmarła na zapalenie płuc w wyniku zakażenia koronawirusem 89-letnia kobieta, która była tam leczona w klinice uniwersyteckiej od początku marca. Na razie brak bliższych szczegółów na temat osoby zmarłej w powiecie Heinsberg, w którym jest największe skupisko zakażeń koronawirusem w Niemczech.

Pierwszy przypadek w Nadrenii Północnej-Westfalii został potwierdzony 25 lutego u 47-letniego mężczyzny z Gangelt w powiecie Heinsberg i jego 46-letniej żony. Oboje wcześniej brali udział w karnawale w swoim rodzinnym mieście, a kobieta jest również pedagogiem w lokalnym przedszkolu. Setki osób, które brały udział w tym samym karnawale, i ich rodziny zostały zapobiegawczo poddane kwarantannie domowej, podobnie jak dzieci i personel z przedszkola.

Pierwszy obywatel Niemiec, który zmarł w wyniku Covid-19, to 60-letni turysta, będący na wakacjach w Egipcie, o czym poinformowało ministerstwo zdrowia w Kairze.

W Niemczech do poniedziałku rano wykryto 1112 przypadków zakażenia koronawirusem - podał Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. RKI, instytucja podlegająca rządowi federalnemu i odpowiedzialna za zapobieganie chorobom i ich kontrolę, przekazał, że zakażenia wirusem potwierdzono w 15 z 16 krajów związkowych.

Najwięcej przypadków - 484 - odnotowano w Nadrenii Północnej-Westfalii, w Bawarii stwierdzono 256 infekcji, w Badenii-Wirtembergii - 199, w Berlinie - 40, w Dolnej Saksonii - 33, w Hesji - 20, w Nadrenii-Palatynacie - 19, w Hamburgu - 17, w Saksonii - 10, w Szlezwiku-Holsztynie - dziewięć, w Meklemburgii-Pomorzu Przednim - osiem, w Brandenburgii - sześć, w Saarze - pięć, w Bremie - cztery, a w Turyngii - dwie.

RKI zwraca uwagę, że powiat Heinsberg jest szczególnie dotknięty koronawirusem, jako że potwierdzono tam 290 przypadków zakażenia.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), wirus, który rozprzestrzenił się na ponad 100 krajów, zabił dotąd ponad 3,8 tys. osób, w zdecydowanej większości w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia na świecie wzrosła do ok. 110 tys.

Cypr

Dwa pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano na Cyprze - poinformował w poniedziałek rząd tego kraju. Tym samym Covid-19 pojawił się już we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej.

Jedną z zakażonych osób jest 64-letni pracownik służby zdrowia, który 3 marca wrócił z Wielkiej Brytanii. Niepokojące objawy zgłosił jednak dopiero w niedzielę, a od powrotu z zagranicy regularnie pracował z pacjentami w placówce publicznej służby zdrowia w stolicy kraju, Nikozji.

Chorego 64-latka skrytykował cypryjski minister zdrowia Konstantinos Ioannou, który jego postawę określił jako "godną ubolewania". Wrócił z zagranicy 3 marca, a dopiero w niedzielę zgłosił objawy. To komplikuje wysiłki ministerstwa w zakresie odnalezienia osób, z którymi miał kontakt w ciągu ostatnich pięciu dni - powiedział szef resortu.

Drugą zakażoną osobą jest 25-letni mężczyzna, który niedawno wrócił z Włoch.

Do poniedziałku leżący na Morzu Śródziemnym Cypr był jedynym krajem UE, w którym nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.

Japonia

Ponad 90-letni mężczyzna z Tokio zmarł w wyniku infekcji nowym koronawirusem - poinformowała agencja Kyodo, powołując się na władze stolicy Japonii. To dziewiąta ofiara śmiertelna epidemii w tym kraju.

Jak podaje agencja, to druga ofiara śmiertelna Covid-19 stwierdzona w Japonii w ciągu ostatnich 24 godzin. W poniedziałek rano o śmierci pierwszej osoby poinformował gubernator prefektury Kanagawa.

Według statystyk podawanych przez dziennik "Japan Times" łącznie w kraju zanotowano dotąd dziewięć ofiar śmiertelnych na 520 przypadków zakażenia nowym wirusem.

Bilans ten nie uwzględnia jednak pasażerów zacumowanego w porcie w Jokohamie, brytyjskiego statku wycieczkowego Diamond Princess, którzy przez dwa tygodnie przechodzili kwarantannę na jego pokładzie. Na wycieczkowcu zakażonych zostało 698 osób i siedem z nich zmarło.

Rząd w Tokio zdecydował w poniedziałek o wprowadzeniu restrykcji wobec podróżnych z Chin i Korei Południowej. Jak podaje Kyodo, władze anulowały prawie 3 miliony wiz wydanych obywatelom obu państw. Oznacza to, że turyści z tych krajów nie będą mogli odwiedzić Japonii przynajmniej do końca marca.

Ponadto obywatele innych krajów przyjeżdżający do Japonii z Chin lub Korei Płd. zostaną poproszeni o poddanie się 14-dniowej kwarantannie.

Indonezja

Ministerstwo zdrowia Indonezji poinformowało w środę o pierwszej ofierze koronawirusa w tym kraju. 53-letnia kobieta, która była w stanie krytycznym, gdy przyjmowano ją do szpitala, nie jest obywatelką Indonezji - podkreślił rzecznik resortu Achmad Yurianto.

Nie podano, w jakim szpitalu i w jakim mieście była leczona pacjentka. Podkreślono jedynie, że ambasada kraju, z którego pochodziła zmarła, była informowana na bieżąco o sytuacji. Pracownicy konsularni zajmą się organizacją przewozu zwłok zmarłej do kraju pochodzenia - zapewnił Yurianto.

W Indonezji odnotowano łącznie 26 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Belgia

Ministerstwo zdrowia Belgii poinformowało w środę o pierwszym w kraju zgonie wśród osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarł 90-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie - podała agencja Belga.

Nie podano, w jakiej części kraju był hospitalizowany zmarły pacjent.

W Belgii odnotowano dotychczas 267 przypadków zakażenia nowym koronawirusem.

Ukraina

Pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa to zmarła 71-letnia Ukrainka, która 1 marca przyjechała z Polski.

DANIA

Władze Danii poinformowały w sobotę o śmierci pierwszej osoby, u której wykryto koronawirusa. Drugie przypadki zgonów zainfekowanych pacjentów potwierdziły służby medyczne w Szwecji i Norwegii.

W Danii ofiarą koronawirusa jest 81-letni pacjent, który przebywał w szpitalu w dzielnicy Herlev w Kopenhadze. Jak podano, osoba ta była osłabiona, została hospitalizowana z powodu innych poważnych chorób. W związku z tym przypadkiem na kwarantannę odesłano część personelu szpitala.

W Szwecji w sobotę o drugim przypadku śmierci z powodu koronawirusa poinformowały władze Regionu Vaestergoetland, który obejmuje Goeteborg. To 85-letnia kobieta cierpiąca zarazem na inne poważne schorzenia. Pierwsza ofiara z koronawirusem zmarła w Sztokholmie.

Także w Norwegii w sobotę władze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo podały, że drugą ofiarą koronawirusa w tym kraju jest starsza osoba. Nie podano więcej szczegółów.

Premier Norwegii Erna Solberg zapowiedziała kolejne restrykcje polegające na zamknięciu od poniedziałku wszystkich lotnisk oraz portów.

Do soboty w Danii potwierdzono ponad 800 przypadków koronawirusa. Blisko 1000 osób jest zainfekowanych tym wirusem w Norwegii oraz Danii.

Bahrajn

W Bahrajnie, gdzie odnotowano dotąd 214 przypadków zakażenia koronawirusem, odnotowano w poniedziałek pierwszą ofiarę śmiertelną. Jest to zarazem pierwszy zgon w krajach arabskich w rejonie Zatoki Perskiej.

Jak podało na Twitterze bahrajńskie ministerstwo zdrowia, zmarła 65-letnia obywatelka Bahrajnu, która miał inne problemy zdrowotne.

W sumie w sześciu państwach należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), czyli w Bahrajnie, Arabii Saudyjskiej, Kuwejcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Omanie i Katarze, stwierdzono do tej pory 965 przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej zainfekowanych jest w Katarze - 401 osób.

Wiele tych infekcji jest związanych z podróżami do Iranu, gdzie do niedzieli odnotowano 13,9 tys. zakażonych koronawirusem i 724 zgony.

Kilkadziesiąt przypadków zakażenia w Bahrajnie potwierdzono wśród obywateli tego kraju ewakuowanych z Iranu lotami wyczarterowanymi w zeszłym tygodniu przez władze w Manamie - podaje agencja Reutera.

W obliczu obaw przed dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa sześć krajów GCC zamknęło prawie wszystkie miejsca wypoczynku i zawiesiło połączenia lotnicze - informuje AFP.