Resort zdrowia Hiszpanii odnotował, że paradoksalnie wśród gmin, w których wciąż nie odnotowano przypadków zakażenia koronawirusem, jest Agulo, usytuowana na popularnej wśród turystów kanaryjskiej La Gomerze. Choć właśnie w szpitalu tejże wyspy w styczniu 2020 r. potwierdzono pierwszy w Hiszpanii przypadek infekcji koronawirusem, to dotychczas w Agulo nie stwierdzono żadnego zachorowania na Covid-19.

Reklama

Pozbawione zachorowań miejscowości znajdują się niemal we wszystkich wspólnotach autonomicznych Hiszpanii. Jednym z wyjątków jest Murcja. Wspólną cechą pozbawionych koronawirusa społeczności jest niewielka populacja oraz znaczne oddalenie od dużych ośrodków miejskich.

W wielu z tych miejscowości o dotychczasowym braku Covid-19 zaważył czysty przypadek. Nie dotarł tam bowiem żaden człowiek zakażony koronawirusem - stwierdził Salvador Peiro z lekarskiego stowarzyszenia Sespas.

Restrykcje i donosy

Reklama

Z kolei jak zauważył dziennik “El Mundo” w wielu gminach, w których dotychczas nie stwierdzono żadnego zakażenia koronawirusem, miejscowe władze zaostrzyły restrykcje sanitarne, np. ograniczając konsumpcję w lokalach gastronomicznych do ogródków restauracyjnych.

Gazeta wskazuje też, iż w pierwszych miesiącach po pojawieniu się w Hiszpanii Covid-19 w niektórych miejscowościach lokalne społeczności samodzielnie organizowały się, aby kontrolować ruch pojazdów i nie wpuszczać “obcych” aut.

Podczas pierwszej fali pandemii policja potwierdzała liczne przypadki składania donosów przez osoby mieszkające na prowincji na pojawiających się w ich regionie turystów lub posiadaczy aut, którzy dotarli tam z innych części kraju.

Hiszpania należy do światowej czołówki państw poszkodowanych przez pandemię koronawirusa. Dotychczas zmarło tam 77,1 tys. osób, a 3,42 mln zostały zainfekowane.