Nie możemy spodziewać się cudów. Nadal musimy zakładać, że szczepionki będą powszechnie dostępne najwcześniej od połowy przyszłego roku - poinformowała Karliczek. Wezwała do zachowania ostrożności przy Covid-19. Pandemia jest dla wszystkich wyczerpująca. Jest irytująca i wymaga wysiłku wielu osób. Ale pandemia to także zagrożenie dla wielu ludzi - podkreśliła Karliczek. Zaapelowała o zwracanie uwagi na środki higieny, trzymanie dystansu społecznego i noszenie maseczek. Nie możemy pozwolić, aby wirus znowu rozprzestrzenił się na większy obszar - dodała. W styczniu br. niemiecka minister mówiła, że szczepionka przeciw koronawirusowi będzie dostępna za kilka miesięcy. Obecnie bilans pandemii w RFN wynosi 206 926 potwierdzonych zakażeń i 9128 zgonów.

Reklama

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie w fazie badań klinicznych jest obecnie 25 potencjalnych szczepionek na koronawirusa. W poniedziałek koncern Moderna rozpoczął w USA trzecią fazę badań klinicznych opracowywanej przez siebie potencjalnej szczepionki na koronawirusa. Producent leków jest jednym z liderów wyścigu. Szczepionka, nad którą badania prowadzą firmy Pfizer i BioNTech, ma wejść w trzecią fazę jeszcze w lipcu. Natomiast preparat opracowywany wspólnie przez Uniwersytet Oksfordzki i AstraZeneca ma wejść w trzecią fazę badań klinicznych w USA w sierpniu.

Od wybuchu pandemii na świecie stwierdzono ponad 16,7 mln przypadków zakażenia koronawirusem, ponad 660 tys. osób zmarło - wynika z najnowszego zestawienia Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z USA.