Kandydat na Niemca będzie musiał również wiedzieć, co oznacza pojęcie państwa prawa, jakie zadania spełnia ławnik, przyporządkować pokazane na mapie Niemiec dawne cztery strefy okupacyjne do poszczególnych mocarstw, które nimi zarządzały. Inne pytanie, ilustrowane zdjęciem byłego kanclerza Willy'ego Brandta klęczącego przed pomnikiem Bohaterów Ghetta w Warszawie w 1970 roku, będzie wymagało określenia wymowy tego gestu.

Reklama

Zdający będzie musiał także wiedzieć, jakie prawo gwarantuje obywatelom artykuł pierwszej niemieckiej konstytucji, jakie zadania spełnia w Niemczech policja i co oznacza pojęcie społecznej gospodarki rynkowej.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Berlinie opublikowało na swojej stronie internetowej katalog 310 pytań, z których będą składały się testy na obywatelstwo niemieckie.

Od 1 września każdy kandydat na Niemca wypełniać ma test złożony z 33 pytań dotyczących systemu demokratycznego, społeczeństwa i obyczajów, historii, geografii, a także kraju związkowego, w którym osoba starająca się obywatelstwo chce się osiedlić.

W teście należy wskazać jedną z czterech proponowanych odpowiedzi. Aby zostać Niemcem, wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na 17 z 33 pytań.

O niemieckie obywatelstwo może starać się każdy, kto przynajmniej od ośmiu lat mieszka w Niemczech. Chętni muszą wpłacić 25 euro i zdać test. Jeśli im się nie uda, mogą przystąpić do niego po raz kolejny.

Sprawdź, czy zostałbyś Niemcem