Według oficjalnych danych pandemia koronawirusa przebiega w Wietnamie łagodnie. W kraju odnotowano około 2,5 tys. zakażeń i 35 zgonów. Gospodarcze i społeczne skutki pandemii są jednak dotkliwe.

Wzrosła liczba osób z depresją – powiedział cytowany przez VNExpress dr Huynh Van Minh, który stoi na czele Wietnamskiego Stowarzyszenia ds. Nadciśnienia.

Reklama

Według szacunków Międzynarodowej Organizacji Pracy bezrobocie wśród osób w wieku 15-24 lat w Wietnamie wzrosło w ubiegłym roku do 10,8 proc. w porównaniu z 6,9 proc. rok wcześniej.

"Stracone pokolenie"

VNExpress przytacza wypowiedzi internautów, skarżących się na złą sytuację na rynku pracy. Spędziłem pięć miesięcy szukając pracy i dostałem się na staż, ale wtedy powiedzieli mi, że nie podpiszą ze mną umowy, bo ograniczają wydatki w związku z pandemią – napisał jeden z nich.

Portal opisuje również przypadki osób, które z powodu pandemii musiały przełożyć plany rozpoczęcia nauki na uczelniach wyższych za granicą czy założenia rodziny.

VNExpress zwraca jednak również uwagę, że wielu młodych ludzi stara się wynieść z tej sytuacji coś pozytywnego. Niektórzy zdobywają nowe kwalifikacje lub znajdują nowe hobby, jak gotowanie czy ogrodnictwo, a inni spędzają więcej czasu z krewnymi.

Z powodu pandemii niektórzy młodzi ludzie zrozumieli, że muszą potrafić dostosowywać się do sytuacji i sprostać wyzwaniom – ocenił socjolog Trinh Hoa Binh. Jego zdaniem "wielu z nich może się stać częścią >straconego pokolenia<, ale w długim okresie nauczą się i rozwiną”.