Salvini wyjaśnił dziennikarzom cele swej podróży do stolicy Węgier na spotkanie z szefami obu rządów: To będzie roboczy stół na temat Europy, jaka będzie, przedyskutujemy tematy pracy, rodziny, dobrobytu. Na zakończenie, dodał, będzie wspólna deklaracja, a zatem karta wartości; karta podzielanych wartości wolności, praw i celów na przyszłość opartych na kwestiach, na jakich zrodziła się Unia. Jak zaznaczył szef współrządzącej Włochami Ligi, może uda się podkraść USA prawo do szczęścia.

Reklama

Salvini chce powołania nowej grupy w europarlamencie

Pierwszy wiadomość o spotkaniu Salvini-Orban-Morawiecki podał w poniedziałek włoski dziennik "Corriere della Sera", a we wtorek potwierdził ją rzecznik premiera Węgier Bertalan Havasi. Jak oświadczył, tematem rozmów będzie sojusz polityczny Ligi, Prawa i Sprawiedliwości oraz Fideszu. Informując o planowanym spotkaniu, mediolańska gazeta wskazała, że tematem rozmów ma być powołanie nowej grupy w Parlamencie Europejskim i to, mimo że - jak zauważa się w artykule - politycy Ligi mówią ostrożnie o "podzielaniu wartości".

Według dziennika celem włoskiego polityka jest zaoferowanie alternatywy dla Europejskiej Partii Ludowej, która przechyliła się na lewo, w nadziei, że do nowej formacji przyłączą się także delegacje z innych krajów. Wcześniej Matteo Salvini mówił, że jest w kontakcie z Polakami i Węgrami w sprawie powołania nowej grupy w Parlamencie Europejskim po wystąpieniu Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej.

Reklama