Nowelizacja ustawy jest wynikiem rosnącego problemu agresji wobec ratowników medycznych. W styczniu tego roku w Siedlcach tragicznie zginął ratownik, który został ugodzony nożem przez pijanego pacjenta.

Zmiany dla ratowników medycznych

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało działania mające na celu poprawę ochrony ratowników i zapobieganie podobnym incydentom w przyszłości. Zgodnie z nowymi przepisami, ratownicy mają być lepiej chronieni przez prawo, a sprawcy ataków na medyków będą spotykać się z surowszymi karami.

Reklama
Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprowadzenie systemu kamer nasobnych, które ratownicy domagali się jeszcze przed pandemią, ma umożliwić dokumentowanie sytuacji zagrożenia i zwiększyć bezpieczeństwo medyków.

Ważnym punktem nowelizacji jest również propozycja finansowania kursów z zakresu stanów nagłych dla lekarzy i pielęgniarek, które będą mogły być finansowane z funduszy europejskich. Zgodnie z przepisami, koszty takich szkoleń będą pokrywane przez dysponentów jednostek ratowniczych.

Dwu- i trzyosobowe zespoły ratownictwa medycznego

Kolejną zmianą wprowadzoną przez nowelizację jest rozróżnienie zespołów ratownictwa medycznego na dwu- i trzyosobowe. Dotychczas minimalny skład zespołów ratowniczych wynosił dwie osoby. Zgodnie z nowymi przepisami, na każde dziesięć karetek trzy będą musiały być obsadzone przez trzyosobowe zespoły.

Nowy typ jednostek ratowniczych

Wprowadzono także nowy typ jednostek ratowniczychmotocyklowe zespoły ratownictwa medycznego, które będą mogły docierać w miejsca niedostępne dla ambulansów, takie jak tereny dużych zgromadzeń czy trudne warunki drogowe.

W nowelizacji przewidziano także wprowadzenie dodatków za pracę w nocy oraz w niedziele i święta. Dodatki te będą wynosiły odpowiednio 45 proc. i 65 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdą godzinę pracy wykonywanej w takich warunkach.

Reklama

Sprzęt ratowników medycznych zostanie doposażony

Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił projekt zmian w zarządzeniu dotyczącym warunków zawierania i realizacji umów w zakresie ratownictwa medycznego. Modyfikacje te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób świadczących pomoc w zespołach ratownictwa oraz stanowią odpowiedź na postulaty zgłaszane przez środowisko medyków – wynika z treści dokumentu.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać dzień po ich podpisaniu, a ich moc zostanie nadana wstecznie od 1 lipca 2025 roku.

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, podkreśliła w rozmowie w RMF FM, że nowe przepisy są wynikiem długotrwałych konsultacji z przedstawicielami środowiska ratowników medycznych, które w ostatnich latach zwracało uwagę na rosnące zagrożenia i problemy związane z pracą w ratownictwie medycznym. Wprowadzenie nowelizacji jest odpowiedzią na pilne potrzeby i wyzwania, z jakimi muszą mierzyć się ratownicy, szczególnie w obliczu agresji ze strony pacjentów i ich bliskich - oceniła.

Izabela Leszczyna: kamizelki nożoodporne, kursy z samoobrony, z umiejętności deeskalacyjnych

Będzie wsparcie psychologiczne, będą kamizelki nożoodporne, będą kursy z samoobrony, ale też z umiejętności deeskalacyjnych. I przede wszystkim będą trzyosobowe zespoły ratownicze - te podstawowe, bez lekarza. W tzw. "eskach" jest lekarz, ale są zespoły podstawowe, gdzie jest dwóch ratowników. Teraz wprowadzamy zasadę, że na każde 10 karetek trzy mogą być - i na to mamy zapewnione pieniądze - tak zwanymi trójkami - dodała.

Zmiany w przepisach mają na celu nie tylko poprawę bezpieczeństwa ratowników, ale także usprawnienie systemu ratownictwa medycznego, dostosowując go do rosnących wymagań i trudności, z jakimi muszą się mierzyć medycy w codziennej pracy.