120 kilometrów wzdłuż granicy z Polską jest dla nas szczególnie ważne, ponieważ energia przestępcza jest tu stosunkowo wysoka - powiedział w Goerlitz szef "Argusa" Martin Reiner - informuje agencja dpa. W jednostce specjalnej policji w Gorlitz ściśle współpracuje około 60 śledczych - w tym koledzy z Polski. Mamy wszystkie siły na wyciągnięcie ręki i możemy szybko reagować - wyjaśniał Reiner.

Reklama

"Niezwykle wysoki" wskaźnik rozwiązanych spraw

Jednostka specjalna "Argus" powstała w listopadzie 2019 roku w celu poprawy bezpieczeństwa na obszarze przygranicznym z Polską. Zajmuje się głównie kradzieżami samochodów i włamaniami. Minister spraw wewnętrznych Saksonii Roland Woeller pochwalił "niezwykle wysoki" wskaźnik rozwiązanych spraw. Z 332 znanych przestępstw w ubiegłym roku śledczy wyjaśnili ponad 200, co odpowiada odsetkowi 61,7 proc. W sumie zidentyfikowano 77 podejrzanych.

Według policji liczba przestępstw przeciwko mieniu spadła w Goerlitz o 8,6 procent między 2018 a 2020 rokiem, do łącznie 2460 przypadków. Spadek jest najbardziej zauważalny w przypadku kradzieży samochodów, wyniósł 40 proc. (70 skradzionych pojazdów).

Jednym z zadań "Argus" są również kontrole wzdłuż granic zewnętrznych Saksonii. Według informacji w ubiegłym roku na granicy miało miejsce 119 operacji, niektóre przy wsparciu policji: sprawdzono ponad 15 000 osób i 8600 pojazdów - zarejestrowano 180 przestępstw i 1400 wykroczeń administracyjnych.

Monitorng wideo "kamieniem węgielnym" sukcesu

Jako osoba z pogranicza jestem pod wrażeniem polsko-niemieckiej współpracy z najnowocześniejszymi technologiami wideo - powiedział premier Saksonii Michael Kretschmer.

Szef jednostki Reiner, opisuje monitoring wideo w Goerlitz jako kamień węgielny sukcesu firmy "Argus". Na przykład ostatnio udało się wyjaśnić serię włamań do hut, a podejrzanego aresztować. Oprócz podejrzanych na zdjęciach z monitoringu widać było również skradzioną spawarkę - łącznie z numerem identyfikacyjnym.

W sierpniu 2019 roku na Starym Mieście w Goerlitz wprowadzono monitoring wideo i zainstalowano dziesięć kolumn z kamerami. Kolejną nowością jest mobilny pojazd ratowniczy z odpowiednią technologią nadzoru, który można elastycznie wykorzystywać w miejscach przestępstw.

Goerliz nad Nysą Łużycką tworzyło dawniej wraz ze Zgorzelcem jedno miasto. Zgorzelec był prawobrzeżną częścią miasta Goerlitz.