Łukaszenka przemawiał na zwołanym w trybie pilnym spotkaniu z przedstawicielami parlamentu i rządu. Spotkanie nie było transmitowane na żywo, a cytaty pochodzą z mediów państwowych.

Reklama

Według Łukaszenki "informacja o zmuszeniu do lądowania przez myśliwiec, to absolutne kłamstwo".

Jak powiedział, "zadanie myśliwca, to zabezpieczenie łączności i sprowadzenie samolotu do lądowania w przypadku sytuacji krytycznej”.

Łukaszenka utrzymywał, inne lotniska "nie przyjęły samolotu".

Twierdził również, że maszyna przelatywała nad białoruską elektrownią atomową. A jeśliby nagle systemy bezpieczeństwa przeszły w stan pełnej gotowości bojowej? – zapytał.

Usytuowana 50 km od stolicy Litwy, Wilna, elektrownia jądrowa w Ostrowcu dysponuje systemem obrony przeciwlotniczej.

Na pokładzie samolotu Ryanair był terrorysta?

W samolocie był terrorysta i wiadomo o tym daleko poza granicami Białorusi – oświadczył też Alaksandr Łukaszenka, wyjaśniając niedzielny incydent związany z przymusowym lądowaniem w Mińsku samolotu Ryanair lecącego nad Białorusią.

Za przestępstwa odpowie każdy. To kwestia czasu. Oni chcieli nas zabić. Ile by nas tu setek tysięcy zginęło, jeśli nie dalibyśmy odporu – mówił Łukaszenka, odnosząc się zapewne do ubiegłorocznych protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów.

Niezależnie od tego, czy bomba była, czy nie, ale gdyby zameldowali, że na pokładzie jest terrorysta, natychmiast wydałbym rozkaz posadzenia samolotu – powiedział.

Reakcję Zachodu na incydent z Ryanair Łukaszenka nazwał "zaplanowaną prowokacją". Jego zdaniem kraje zachodnie podejrzanie szybko zareagowały, wydając podobne do siebie oświadczenia.

Wiceszef MSZ: Nikt odpowiedzialny nie powinien poważnie traktować wypowiedzi Łukaszenki

To kolejna fałszywa informacja, którą Aleksander Łukaszenka próbuje wprowadzić opinię publiczną w błąd, po to żeby usprawiedliwić swoje działania polegające na prześladowaniu opozycji, na zamykaniu ludzi w więzieniach, na ich torturowaniu. Sądzę, że nikt odpowiedzialny nie powinien poważnie traktować tej wypowiedzi - powiedział PAP wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Reklama

Przede wszystkim należy cały czas przypominać, że w więzieniach białoruskich przetrzymywani są bezprawnie ludzie opozycji białoruskiej i polscy działacze na Białorusi. Dopóki nie zostaną uwolnieni trzeba kontynuować presję międzynarodową na Białoruś. Cieszę się, że na wniosek premiera Morawieckiego Unia Europejska bardzo zdecydowanie zareagowała na wydarzenia z niedzieli - podkreślił wiceszef resortu dyplomacji.

Szwajcaria: Nie ostrzegaliśmy Białorusi o zagrożeniu bombowym w samolocie Ryanair

Władze Szwajcarii nie mają żadnych informacji na temat zagrożenia bombowego podczas lotu samolotu linii Ryanair z Aten do Wilna (w niedzielę, 23 maja - PAP) - poinformowało w środę w oświadczeniu szwajcarskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Dlatego nie było żadnych komunikatów związanych z tą sprawą od władz szwajcarskich do władz białoruskich - dodano.

Lotnisko Chopina: Nie otrzymaliśmy prośby o zgodę na lądowanie samolotu Ryanair

"Łukaszenka oskarżył dziś nas, że lotnisko w Warszawie nie zgodziło się na przyjęcie w niedzielę Ryanaira, więc musiał lądować w Mińsku. Zapytałem w imieniu @DGPrawna o to Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina. Mamy odpowiedź, zresztą innej nie oczekiwałem" - napisał na Twitterze dziennikarz Michał Potocki.

Lotnisko Chopina nie otrzymało w ostatnią niedzielę prośby o zgodę na lądowanie samolotu Ryanair z Aten do Wilna w trybie alarmowym - czytamy w odpowiedzi Portu Lotniczego.