Wcześniej władze w Tajpej informowały o 20 samolotach w ADIZ; później w strefę wtargnęło kolejne 19 maszyn.
Wśród łącznie 39 samolotów, które naruszyły tajwańską ADIZ w dzień i w nocy, znalazło się 36 myśliwców sił powietrznych chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, w tym samoloty typu Shenyang J-16 oraz SU-30, oraz dwa samoloty Shaanxi Y-8 i jeden Shaanxi KJ-500. Maszyny wleciały do strefy od południowego zachodu, w bliskiej odległości od archipelagu Dongsha (Pratas), kontrolowanego przez Tajwan.
Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, w odpowiedzi na naruszenia strona tajwańska wysłała własne bojowe samoloty powietrzne (CAP), by monitorowały sytuację. Włączone zostały również systemy obrony przeciwrakietowej i wysłano ostrzeżenia radiowe.
W piątek do strefy wtargnęło 38 samolotów
Ostatni rekord pod względem naruszeń strefy ADIZ padł w piątek, gdy wtargnęło do niej 38 chińskich samolotów, w tym 30 myśliwców. Według ekspertów było to związane z obchodzoną w Chinach 72. rocznicą powstania Chińskiej Republiki Ludowej.
Resort spraw zagranicznych Tajwanu w ostrych słowach zareagował na piątkowe naruszenia, nazywając je działaniami prowokacyjnymi. W podobnym tonie wypowiedział się premier Su Tseng-chang wskazując, że ChRL bezmyślnie angażuje się w agresję militarną, naruszając pokój w regionie.
Według resortu obrony w bliskiej odległości od tajwańskiej wyspy Lanyu, leżącej na południowy wschód od głównej wyspy Tajwan, wykryto również chiński statek badawczy Xiang Yang Hong. Jak podaje tajwańska Centralna Agencja Informacyjna, jego pojawienie się może być związane z zaplanowanymi na początek października ćwiczeniami rakietowymi na południu Tajwanu.