Naszym najwyższym priorytetem jest zapewnienie ochrony praw obywateli polskich i korzystanie przez obywateli polskich z korzyści wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej, tak jak wszyscy obywatele naszej Unii. Ponadto obywatele UE, a także firmy prowadzące działalność gospodarczą w Polsce potrzebują pewności prawa, że przepisy unijne, w tym orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, są w Polsce w pełni stosowane - wskazała.

Reklama

Von der Leyen: Wszystkie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące

Nasze traktaty są bardzo jasne. Wszystkie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych. Prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przed przepisami konstytucyjnymi. Na to zgodziły się wszystkie państwa członkowskie UE jako członkowie Unii Europejskiej. Aby to zapewnić, wykorzystamy wszystkie uprawnienia, jakie mamy na mocy traktatów - dodała.

Reklama

Szydło: Proszę się nie niepokoić

Po tym, jak przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyraziła w piątek w oświadczeniu "głębokie zaniepokojenie" orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego, była premier RP Beata Szydło napisała na Twitterze: "Proszę się nie niepokoić".

"Szanowna Pani Przewodnicząca, nie musi Pani wyrażać zaniepokojenia orzeczeniem polskiego Trybunału. Wykładnia polskiego TK w kwestii nadrzędności prawa krajowego jest zbieżna z orzecznictwem niemieckiego TK, co jako niemiecki polityk z pewnością Pani dostrzeże" - napisała na Twitterze była szefowa polskiego rządu, a obecnie europosłanka PiS.