Wśród tematów rozmów z prezydentem Polski wymieniła pandemię i podziękowała Polsce za pomoc podczas najtrudniejszej dla jej kraju II fali. Prezydent Słowacji zapewniła, że słowackie władze z uwagą śledzą spór dotyczący praworządności i dodała, że docenia kontynuację dialogu Polski z Komisją Europejską.

Reklama

- Dla Słowacji są bardzo ważne wszelkie wartości, które tworzą UE, także wartości państwa prawa - powiedziała Czaputova.

Jako kolejne tematy rozmów wymieniła zmiany klimatu oraz sytuację na granicy polsko-białoruskiej.

- Pozycja Republiki Słowacji jest jasna - wyraziłam wsparcie dla Polski w tym obszarze, ale uważamy, że należy zająć się też pogarszającą się sytuacją humanitarną na granicy. Wiemy, że ta sytuacja nie jest prosta - powiedziała prezydent Słowacji.

Reklama

"Radzimy sobie z sytuacją na granicy"

Andrzej Duda mówił po rozmowie z Czaputovą o presji na granicę polsko-białoruską i sytuacji kryzysowej z nią związaną. - Będziemy czynili wszystko, żeby z jednej strony obronić granicę Unii Europejskiej, obronić polską granicę, zapewnić tym samym i utrzymać bezpieczeństwo, a po drugie - jeżeli tylko będziemy mieli taką możliwość - żeby pomocy humanitarnej tym ludziom udzielić - powiedział. - Ubolewamy nad tą sytuacją - dodał.

Duda podkreślił też, że Polska radzi sobie z obecną sytuacją na granicy. - Mamy wystarczające siły i środki, żeby fizycznie ochronić granicę. Natomiast jest nam potrzebne wsparcie na poziomie politycznym i bardzo liczymy na wsparcie naszych sąsiadów, naszych sojuszników. Liczymy tutaj ogromnie na wsparcie Unii Europejskiej, liczymy ogromnie na wsparcie NATO - powiedział Duda. Podziękował także za wszelkie udzielone dotąd słowa wsparcia.

Reklama

- Jesteśmy gotowi udzielić pomocy, w razie potrzeby, naszym sąsiadom Litwinom, gdyby ten atak hybrydowy przenosił się na ich granicę z Białorusią. Niestety istnieje takie prawdopodobieństwo, ale zapewniam, że my taką pomoc w postaci infrastruktury, którą mamy tam w pobliżu zgromadzoną, jesteśmy w stanie naszym litewskim kolegom przekazać - mówił prezydent.

"Solidarność z Polską"

Również minister spraw zagranicznych Słowacji Ivan Korczok potępił sprowokowane przez rząd Alaksandra Łukaszenki wydarzenia na granicy Polski z Białorusią. Zapewnił też o solidarności z Polską.

"Zdecydowanie potępiam ostatnią eskalację hybrydowego ataku na UE przez reżim Łukaszenki na granicy białorusko-polskiej. Instrumentalizacja migrantów do celów politycznych jest całkowicie niedopuszczalna i nieludzka" - napisał Korczok na Twitterze, deklarując "pełną solidarność z Polską".

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, która kierowała się w stronę granicy Białorusi z Polską. Migranci znajdują się obecnie w okolicy przejścia granicznego Kuźnica Białostocka-Bruzgi. MON poinformował po południu, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę przekroczenia granicy. Obecnie migranci rozbili obozowisko w rejonie Kuźnicy, pilnują ich służby białoruskie.

Białoruskie władze przekonywały we wtorek, że migranci "sami zorganizowali się" w liczącą ponad 1000 osób kolumnę. Później podano, że na granicy jest ponad 2 tys. osób, a zdaniem polskich służb liczba ta wzrosła potem do 4 tys.