"Dwa ponaddźwiękowe strategiczne bombowce Tu-160 wykonują zadania w ramach ćwiczenia bojowego, w tym imitację bombardowania na poligonie Rużański bez zastosowania lotniczych środków rażenia" – podał resort obrony, przypominając, że w środę zapowiedziano, iż rosyjskie bombowce będą regularnie latać nad Białorusią.

Reklama

"Jednocześnie lotnictwo myśliwskie białoruskich sił powietrznych dokonało ich (bombowców) umownego przechwycenia i obecnie ubezpiecza je na trasie lotu" - dodano.

Jak podano w komunikacie, przeprowadzana obecnie ćwiczenia sił dyżurnych, wchodzących w skład regionalnej systemu ochrony przeciwlotniczej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, a także wykonywane zadania, demonstrują "gotowość i determinację Białorusi i Rosji w zapewnieniu bezpieczeństwa wojskowego Państwa Związkowego w każdych warunkach tak w powietrzu, jak i na ziemi".

"Adekwatna reakcja"

Reklama

Ministerstwo obrony Białorusi poinformowało o zwiększeniu sił obrony przeciwlotniczej przy swojej granicy zachodniej i północno-zachodniej, a także o tym, że nad Białorusią będą regularnie latać rosyjskie bombowce strategiczne.

"Loty strategicznego lotnictwa bombowego (Rosji) będą miały regularny charakter" – poinformowało ministerstwo obrony w swoim kanale w Telegramie, informując, że w środę dwa rosyjskie Tu-22M3 patrolowały granicę państwową Białorusi.

Regularne patrole, jak podała strona białoruska, mają być "adekwatną reakcją na sytuację powstałą jak w powietrzu, tak i na ziemi" - podał białoruski resort.