Gdyby wybory federalne miały odbyć się w najbliższą niedzielę, na rządzącą obecnie w koalicji SPD głosowałoby 18 proc. obywateli (o 1 proc. mniej, niż w poprzednim badaniu z marca). Tyle samo głosów zdobyliby koalicjanci – Zieloni (także spadek o 1 proc.), a FDP otrzymałaby 6-procentowe poparcie wyborców (spadek o 1 proc.) - poinformował portal ZDF.

Reklama

Chadecy z CDU/CSU zdobyliby 31 proc. (plus 1 proc.), prawicowa AfD 15 proc. (poparcie bez zmian), a Lewica – zaledwie 4 proc. (spadek o 1 proc.). Pozostałe partie mogłyby w sumie liczyć na 8 proc. głosów (wzrost o 1 proc.). Przy takich rezultatach obecna koalicja SPD-Zieloni-FDP nie miałaby większości parlamentarnej – podkreśliła ZDF.

Jak Niemcy oceniają Scholza?

Respondenci pytani o ocenę kanclerza Scholza wskazywali na jego niezdecydowanie i "małą polityczną asertywność". Większość (61 proc.) uznała, że Scholz "raczej nie stawia na swoim" w ważnych kwestiach politycznych. Przeciwnego zdania było tylko 32 proc. badanych. Aż 73 proc. wszystkich respondentów uważa, że kanclerz jest "raczej niezdecydowany" (odmienną opinię wyraziło 22 proc. ankietowanych).

Jeśli chodzi o ocenę innych polityków, największą sympatią cieszy się minister obrony Boris Pistorius. W skali od -5 do +5, Pistorius zdobył ocenę 1,8 (w marcu: 1,5). Na drugim miejscu uplasowała się szefowa MSZ Annalena Baerbock z wynikiem 0,2 (marzec: 0,2), a za nią - Olaf Scholz z wynikiem 0,2 (marzec: 0,4) i Robert Habeck z wynikiem 0 (marzec: 0,2).

Większość Niemców za utrzymaniem pomocy dla Ukrainy

W kwestiach dotyczących pomocy dla Ukrainy 45 proc. wszystkich respondentów opowiedziało się za niezmienionym wsparciem militarnym Zachodu dla zaatakowanego przez Rosję kraju. 28 proc. było zdania, że należy zwiększyć obecne zaangażowanie, a 22 proc. oczekiwałoby redukcji dotychczasowej pomocy.