Rząd Hegera jedynie zarządza sprawami kraju, ponieważ po przegłosowaniu przez parlament w grudniu ubiegłego roku wotum nieufności, premier podał gabinet do dymisji. Zgodnie z konstytucją prezydent powierzyła mu sprawowanie władzy, choć w ograniczonym zakresie. Nie skorzystała wówczas z prawa do mianowania rządu fachowców i, zdaniem komentatorów, zrobi to w najbliższym czasie.

Reklama

Spotkanie w pałacu prezydenckim

W niedzielę po południu prezydent spotka się z szefem parlamentu Borisem Kollarem. Do pałacu prezydenckiego przyjedzie także Heger.

Dotychczasowy szef rządu powiedział, że decyzję podjął po złożeniu w ciągu dwóch dni rezygnacji przez dwóch ministrów. Dwóch innych odeszło już wcześniej, a Heger przejął ich obowiązki. Ujawnił, że zaproponował w sobotę prezydent Czaputovej dwa inne rozwiązania, które byłyby mniej ryzykowne i bardziej stabilne w porównaniu z utworzeniem rządu tymczasowego. Prezydent odrzuciła propozycję zmiany na stanowisku premiera i mianowania szefów nieobsadzonych resortów.

Heger na czele rządu Słowacji

Heger objął stanowisko w kwietniu 2021 roku po dymisji premiera Igora Matovicza, który pozostał w gabinecie, przejmując zwolnione przez Hegera stanowisko ministra finansów. We wrześniu 2022 r. koalicyjny gabinet opuściła liberalna partia Wolność i Solidarność. Rząd Hegera stracił większość, a następnie poparcie parlamentu. Chociaż jeszcze nie rozpisano nowych wyborów, wiadomo, że mają one odbyć się 30 września br.

Autor: Piotr Górecki