Zgodnie z przekazanym mediom komunikatem TK orzeczenie zapadło podczas głosowania, w którym brało udział 11 sędziów Trybunału. Siedmiu z nich poparło aborcję jako zgodną z konstytucją, zaś czterech było temu przeciwnych.

Reklama

Prawo kobiety do decydowania

W orzeczeniu, na które powołuje się agencja Europa Press, Trybunał Konstytucyjny uznał aborcję za legalną, powołując się na prawo "kobiety do swobodnego decydowania" w tej sprawie.

W 2021 r. ponad 20 parlamentarzystów z Hiszpanii, posłów centroprawicowej Partii Ludowej (PP) oraz konserwatywnej Vox, złożyło do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu skargę przeciwko hiszpańskiemu TK, zarzucając mu trwającą "ponad dekadę bierność w sprawie ustawy aborcyjnej".

"Przez ponad 10 lat i bez uzasadnionego powodu hiszpański TK odmawiał wydania orzeczenia w tej sprawie (...), choć ogłosił tysiące orzeczeń w innych kwestiach skierowanych tam znacznie później" - napisali autorzy skargi.

Ustawa aborcyjna w Hiszpanii

Reklama

Ustawa dopuszczająca przerwanie ciąży w Hiszpanii, która została uchwalona przez parlament w lutym 2010 r., dopuszcza aborcję na życzenie kobiety w pierwszych 14 tygodniach ciąży. Przewiduje też, że aborcja jest dopuszczalna do 22. tygodnia ciąży, jeśli ta zagraża zdrowiu lub życiu matki.

W czerwcu 2010 r. Partia Ludowa zaskarżyła ustawę aborcyjną do TK, wskazując, że jest ona w kilku miejscach sprzeczna z ustawą zasadniczą, gdyż nie chroni ludzkiego życia.

Autor: Marcin Zatyka