Ostatnie życzenia Berlusconiego zostały ujawnione przez notariusza holdingu Fininvest Arrigo Roveda przed dwoma świadkami: prawnikami Lucą Fossatim i Carlo Riminim, którzy reprezentowali dzieci zmarłego.

Reklama

Marina i Pier Silvio z pierwszego małżeństwa byłego premiera oraz Barbara, Eleonora i Luigi z drugiego, na odczytanie testamentu połączyli się z biurem zdalnie.

Były premier Włoch Silvio Berlusconi pozostawił po sobie majątek o wartości ok. 6,4 mld euro.

Długoletni przyjaciel Berlusconiego prezes Mediasetu Fedele Confalonieri wykluczył „jakiekolwiek reperkusje w rodzinie i w strukturze spółek kontrolowanych lub posiadanych przez Fininvest”, a także możliwość znalezienia „niespodzianek” w testamencie.

Testament Berlusconiego

Koncern Fininvest, który kontroluje grupę telewizyjną MFE - MediaForEurope N.V., wydawnictwo Mondadori, a także 30-procentowy pakiet w Banca Mediolanum pozostanie w rękach rodziny.

Ze skąpych informacji uzyskanych przez dziennikarzy ANSA wynika, że najważniejszą osobą w holdingu będzie nadal najstarsza córka Berlusconiego - Marina, obecna prezes.

Z obrotami przekraczającym pięć miliardów euro Fininvest jest najważniejszą firmą do podziału w rodzinie byłego premiera Włoch. Nadal nie wiadomo, jak zostanie podzielone 61 proc. udziałów, które były bezpośrednią własnością Silvio Berlusconiego.

Gdyby zostały przydzielone w równych częściach wszystkim dzieciom, większość uzyskaliby Barbara, Eleonora i Luigi, czyli dzieci z drugiego małżeństwa Berlusconiego z Veronicą Lario.

Spekuluje się, że Berlusconi postanowił jednak zachować równowagę pomiędzy dziećmi z obu małżeństw, tak aby Marina i Pier Silvio z pierwszego małżeństwa z Carlą Dall’Oglio nie zostali z mniejszościowymi udziałami.

Reklama

Zapewne wprowadzona zostanie formuła zarządzania, która wymagać będzie szerokiego konsensusu w przypadku wszelkich nadzwyczajnych operacji w koncernie. Rolę szukania takiego kompromisu Berlusconi wyznaczył Marinie, najstarszej córce.

Syn Pier Silvio obejmie zapewne stery zajmującego się mediami Mediasetu, obecnie jest dyrektorem wykonawczym firmy.

Z informacji ANSA wynika, że ostatnia partnerka Berlusconiego Marta Fascina otrzyma część rezydencji w zabytkowej Villa San Martino w Arcore. Większość obiektu ma zostać zamieniona na muzeum poświęcone pamięci Berlusconiego. W pomieszczeniach willi planuje się między innymi wyświetlać fragmenty przemówień byłego premiera.

W ogromnym portfolio nieruchomości, które obejmuje między innymi luksusowe rezydencje na Karaibach, znajduje się również Villa Certosa na Sardynii. Może to być jeden z aktywów, który dzieci byłego premiera Włoch zechcą sprzedać w krótkim czasie. Podobnie jak klub piłkarski Monza, w sprawie sprzedaży którego rozpoczęły się już pierwsze rozmowy.

Z Pescary Miłosz Marczuk