Kijów, 26 kwietnia 2009 roku, godzina 1.23 w nocy. Nad kurhanem Bohaterów Czarnobyla w Kijowie zgromadził się tłum. Dokładnie 23 lata temu w ukraińskiej elektrowni nuklearnej rozegrał się dramat.

Reklama

"Katastrofa czarnobylska stała się tragedią narodową, następstwa której odczuwamy do dziś" - powiedział uczestniczący w żałobnych uroczystościach prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. Na miejscu są też bliscy ofiar wybuchu i zmarłych na chorobę popromienną ratowników, którzy usuwali następstwa atomowej katastrofy. Wspominają swoich krewnych.

>>>Dzwony biły w rocznicę Czarnobyla

600 tys. ludzi z całego Związku Radzieckiego komunistyczne władze wysłały do Czarnobyla, by usunęli skutki nuklearnej eksplozji. Źle poinformowani ratownicy pracowali bez niezbędnych zabezpieczeń. Około 200 tys. z nich otrzymało podwyższone dawki śmiercionośnego radioaktywnego promieniowania. Wielu okupiło to śmiercią, inni przez całe życie zmagali się ze skutkami choroby popromiennej.

Reklama

>>>Czarnobyl zabił 350 tys. osób, miliony umierają

Eksplozja nuklearnego reaktora wywołała katastrofę. 100 tys km. kwadratowych ziemi zostało skażonych. Radioaktywny promień trafił przede wszystkim w Białoruś - 70 proc. skażonej ziemi znajdowało się w granicach tego kraju. Ale promieniotwórcze substancje dotarły też do Skandynawii, Grecji i Włoch, objęły też Europę Środkową, w tym Polskę. Radziecka władza przyznała się do wybuchu dopiero 2 dni później. Do dziś nie ustalono dokładnej liczby ofiar wybuchu elektrowni. Według rosyjskich szacunków wybuch zabił już co najmniej 350 tys. ludzi, a nieuchronna śmierć czeka około 5 milionów Ukraińców, Białorusinów i Rosjan, którzy nadal mieszkają w napromieniowanej strefie.

>>>Awaria w elektrowni atomowej na Ukrainie

Reklama

Dziś napromieniowana strefa wokół Czarnobyla jest wciąż zamknięta. W całej okolicy zniszczonej elektrowni straszą opuszczone domy. Wsie i miasta przypominają siedliska duchów. Przebywanie w radioaktywnej strefie jest surowo wzbronione. Jak szacują rosyjscy naukowwcy, skażenie w okolicach Czarnobyla będzie trwało ponad 300 tys. lat, a w samej napromieniowanej strefie już nigdy nie będzie można mieszkać ani jeść plonów tamtejszych ziem.

Biją dzwony kijowskich cerkwi. Uczestnicy żałobnych uroczystości składają na grobowcu kwiat i zapalają setki świec.