"Wykonanie piosenki "Katiusza" przez chińską "śpiewaczkę operową" Wang Fang w ruinach teatru dramatycznego w Mariupolu, gdzie rosyjska armia zabiła ponad 600 niewinnych ludzi, jest przykładem całkowitej degradacji moralnej" - oświadczył Nikołenko na Facebooku.
Rzecznik zamieścił we wpisie film prezentujący wykonanie przez artystkę piosenki "Katiusza" w języku chińskim.
Chińscy blogerzy w opukpowanym Mariupolu
Dodał też, że do okupowanego Mariupola przybyła grupa chińskich blogerów. Ich przyjazd jest nielegalny. Rażąco narusza ukraińskie ustawodawstwo regulujące przekraczanie granicy państwowej przez cudzoziemców. Ukraina szanuje integralność terytorialną Chin i oczekuje, że strona chińska wyjaśni cel pobytu chińskich obywateli w Mariupolu, a także sposób, w jaki znaleźli się w tymczasowo okupowanym ukraińskim mieście - oznajmił Nikołenko.
Rzecznik przekazał również, że MSZ inicjuje wprowadzenie zakazu wjazdu na Ukrainę dla wszystkich chińskich artystów propagandowych. Wang Fang to chińska śpiewaczka operowa. Według ekspertów jej mężem jest znany w ChRL propagandowy pisarz Zhou Xiaoping, którego chwalił osobiście przywódca kraju Xi Jinping.
"Katiusza"
Skomponowana w 1938 roku "Katiusza" uważana jest za jedną z najsłynniejszych pieśni żołnierskich na frontach, na których walczyli sowieccy żołnierze. Jej tekst opowiada o tęsknocie za ukochanym, który "strzeże rodzinnej ziemi". Chińska śpiewaczka wykonała ją w ruinach teatru, którego zbombardowanie uważa się za jedną z najbardziej przerażających zbrodni wojennych, popełnionych przez rosyjską armię po jej agresji na Ukrainę. 16 marca 2022 roku samolot rosyjskich sił powietrznych zrzucił na budynek dwie półtonowe bomby.
Ataku dokonano, mimo że przed teatrem widniał duży napis "Dzieci", mający uchronić ukrywających się tam cywilów. Według różnych szacunków w budynku mogło zginąć około 300 osób. Agencja AP na podstawie własnego śledztwa oceniła wówczas, że ofiar było znacznie więcej - około 600.