"Bliskość stanowisk" Rosji i Chin wobec USA

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało po spotkaniu Sergieja Ławrowa z chińskim szefem dyplomacji Wangiem Yi w poniedziałek, że obie strony szczegółowo omówiły sytuację w Ukrainie i "zwróciły uwagę na daremność prób rozwiązania kryzysu bez uwzględnienia interesów Rosji, a zwłaszcza jej udziału".

Reklama

W oświadczeniu odnotowano także "bliskość stanowisk" obu krajów w odniesieniu do działań USA na arenie międzynarodowej, w tym tych o "charakterze antyrosyjskim i antychińskim".

Władimir Putin spotka się z Xi Jinpingiem

Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji, potwierdził we wtorek przyjęcie zaproszenia wystosowanego przez przywódcę ChRL Xi Jinpinga do Putina.

W październiku spodziewamy się dogłębnych rozmów dwustronnych między prezydentami Władimirem Putinem i Xi Jinpingiem w ramach udziału rosyjskiej głowy państwa w Forum Pasa i Szlaku - powiedział Patruszew podczas spotkania z Wangiem Yi.

Wizyta Wanga Yi w Rosji zbiega się w czasie z trwającą w Nowym Jorku 78. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Reklama

W poniedziałek w kuluarach spotkali się sekretarz stanu USA Antony Blinken i wiceprzewodniczący ChRL Han Zheng, którzy rozmawiali na temat "rosyjskiej agresji na Ukrainę i prowokacji Korei Północnej". Blinken miał też podkreślić "wagę pokoju i stabilności" wokół Cieśniny Tajwańskiej.

Z kolei szefowie dyplomacji państw G7 obradujący w Nowym Jorku wydali wspólne stanowisko, w którym wezwali Chiny do wywierania nacisku na Rosję, aby zakończyła rozpoczętą w lutym 2022 r. pełnoskalową wojnę przeciwko Ukrainie – przekazała agencja Reutera we wtorek. W komunikacie wyrażono nadzieję, że Pekin zmusi Moskwę do "natychmiastowego, całkowitego i bezwarunkowego wycofania się z Ukrainy".