Emmanuel i Brigitte Macron oraz król Karol III z królową Camillą weszli razem do zamku w Wersalu, gdzie w kaplicy królewskiej wzięli udział w muzycznym przerywniku, a następnie udali się do ogromnej sali lustrzanej na uroczystą kolację.

Reklama

Obiad w Wersalu z gwiazdami

Wśród 150-180 zaproszonych gości byli m.in. premier Francji Elisabeth Borne, brytyjski aktor Hugh Grant, francusko-brytyjska aktorka Charlotte Gainsbourg, fotograf Yann Arthus Bertrand, walijski pisarz Ken Follett, gwiazda zespołu Rolling Stones Mick Jagger, aktor Guillaume Gallienne i skrzypek Renaud Capucon.

Świat sportu reprezentowali tenisistka Amelie Mauresmo, zwyciężczyni turnieju Wimbledonu w 2006 roku, i Arsene Wenger, menedżer londyńskiego Arsenalu od 22 lat, piłkarze Patrick Vieira i Didier Drogba, czy Tony Estanguet, przewodniczący komitetu organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r., Marie-Amelie Le Fur, przewodnicząca Francuskiego Komitetu Paraolimpijskiego i Sportu, a także Francuska Federacja Rugby.

Reklama

Zaproszeni zostali również szefowie domów mody Chanel czy Dior oraz najbogatszy z Francuzów, szef koncernu LVMH Bernard Arnault.

Uroczysta kolacja w Wersalu jest jednym z najważniejszych punktów wizyty brytyjskiego króla we Francji. W 1957 r. w tej samej wystawnej scenerii podejmowano także matkę króla, Elżbietę II."„Król jest wyczulony na ideę podążania śladami swojej matki” – podkreślał Pałac Elizejski.

Goście degustowali wyrafinowane menu serwowane na porcelanie z Sevres na stole o długości 62 metrów. W menu przygotowywanym przez najlepszych szefów kuchni były m.in. niebieski homar, kraby z welonem ze świeżych migdałów i mięty, drób Bresse z kukurydzą z zapiekanką z borowików, ser z Maison Antony; trzydziestomiesięczny Comte, sery kozie oraz brytyjski stichelton. Na deser - makaroniki różane Ispahan, do których podano sorbet z lichi.

Reklama

Dziennik „Le Figaro” podał, że francuskie wina i szampany były podawana w kryształowych kieliszkach Baccarat, m.in. szampan Pol Roger cuvee Winston Churchill 2013, Batard Montrachet grand cru 2018 z posiadłości Oliviera Leflaive oraz Chateau Mouton Rothschild rocznik 2004, którego etykietę butelki zdobi akwarela stworzona przez samego króla Karola, gdy był jeszcze księciem Walii.

Z Paryża Katarzyna Stańko