Wstrząsy sejsmiczne na Islandii
Islandia leży na styku dwóch płyt tektonicznych: euroazjatyckiej oraz północnoamerykańskiej. Na wyspie istnieje około 30 aktywnych wulkanów. Jest to największa liczba wulkanów w całej Europie. Od kilku tygodni w rejonie wulkanu Fagradalsfjall, położonego w południowo-zachodniej części wyspy, rejestrowano tysiące wstrząsów, które nasiliły się pod koniec ubiegłego tygodnia.
Ostatnia erupcja tego wulkanu miała miejsce w 2021 roku po blisko 800 latach jego uśpienia. Tak duże natężenie wstrząsów nazywane rojem sejsmicznym może spowodować ponowny wybuch wulkanu Fagradalsfjall. Islandzkie Biuro Meteorologiczne podaje, że począwszy od 25 października tego roku odnotowano około 20 tys. wstrząsów. 9 listopada 2023 roku tuż po północy wystąpiło trzęsienie ziemi na islandzkim półwyspie Reykjanes. Jego siła wynosiła 5 stopni w skali Richtera. Zaledwie kilka minut później doszło do kolejnego trzęsienia o sile 3,5 według tej skali.
13 listopada miasto Grindavík zostało ewakuowane, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Działanie to miało charakter prewencyjny ze względu na zagrożenie erupcją wulkanu w pobliżu miasta.
Zamknięcie Blue Lagoon
Zagrożenie erupcją wulkanu było przyczyną zamknięcia słynnej islandzkiej Blue Lagoon. Błękitna laguna to uzdrowisko z gorącymi źródłami, które jest jedną z najsłynniejszych atrakcji turystycznych wyspy. Obecnie kurort jest tymczasowo zamknięty, począwszy od godziny 7:00 rano 9 listopada.
Jak podaje Blue Lagoon Island na swoim profilu na Facebooku przewidywane zamknięcie kurortu potrwa co najmniej do 16 listopada. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, a zamknięcie ośrodka ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa. Wszystkim odwiedzającym Islandię zaleca się odwiedzenie strony safetravel.is, na której publikowane są bieżące informacje na temat sytuacji związanej z potencjalną erupcją.