Rosja prowadzi operację informacyjną mającą na celu fałszywe przedstawienie ćwiczeń obronnych NATO "Steadfast Defender 2024" - będących odpowiedzią na agresję Rosji na Ukrainę i rosyjskie groźby wobec członków NATO - jako prowokacyjnych.

Reklama

Ćwiczenia NATO Steadfast Defender 2024

Natowskie ćwiczenia Steadfast Defender 2024 potrwają do maja 2024 roku. Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych NATO w Europie, generał Chris Cavoli, oświadczył 18 stycznia, że w ćwiczeniach "Steadfast Defender" weźmie udział 90 000 osób ze wszystkich 31 państw członkowskich NATO i Szwecji.

W ćwiczeniach weźmie udział ponad 50 okrętów, ponad 80 myśliwców, helikopterów i dronów oraz co najmniej 1100 pojazdów bojowych, w tym 133 czołgi i 533 bojowe wozy piechoty.

Cavoli stwierdził, że NATO "zademonstruje swoją zdolność do wzmocnienia obszaru euroatlantyckiego poprzez transatlantyckie przemieszczenie sił z Ameryki Północnej (...) podczas symulowanego scenariusza wschodzącego konfliktu przeciwko przeciwnikowi bliskiemu sojusznikowi".

Ostrzeżenia NATO: Przygotowanie na konflikt z Rosją

Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO admirał Rob Bauer stwierdził 18 stycznia, że NATO musi przygotować się na konflikt z Rosją, ponieważ NATO nie może traktować pokoju jako "oczywistości" i musi "oczekiwać nieoczekiwanego".

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius stwierdził 19 stycznia, że Niemcy muszą wziąć pod uwagę, że Putin może próbować zaatakować członka NATO w ciągu pięciu do ośmiu lat, biorąc pod uwagę groźby Kremla "prawie każdego dnia".

Reakcja Rosji

Reklama

Rosyjskie MSZ stwierdziło, że NATO kontynuuje "demonstrację siły" na "progu" Rosji. Rosyjskie MSZ stwierdziło, że Rosja regularnie proponowała NATO inicjatywy deeskalacyjne, wzywała NATO do porzucenia prowokacyjnych działań i przeniosła rosyjskie ćwiczenia wojskowe do wnętrza kraju.

Znany rosyjski bloger wojskowy powiązany z Kremlem odrzucił komentarze Pistoriusa na temat możliwego przyszłego rosyjskiego ataku na NATO, twierdząc, że europejscy urzędnicy regularnie składają oświadczenia na temat "koncepcji 'rosyjskiego zagrożenia'" i że niewielu Niemców faktycznie zgadza się z tymi oświadczeniami.

Bloger wojskowy zasugerował, że niemiecki rząd próbuje sztucznie stworzyć zagrożenie ze strony Rosji, które w rzeczywistości nie istnieje, płacąc ekspertom za "wypowiadanie właściwych słów".

Odwrócenie uwagi

Rosyjska operacja informacyjna mająca na celu przedstawienie defensywnych działań NATO w odpowiedzi na rzeczywistą rosyjską agresję na wschodniej flance NATO jako prowokacyjnych, ma na celu odwrócenie uwagi od niedawnej agresywnej rosyjskiej retoryki i zachowania wobec NATO - twierdzi ISW.

Kremlowscy urzędnicy i podmioty powiązane z Kremlem wielokrotnie próbowali także ustalać warunki informacyjne dla przyszłych agresywnych działań przeciwko państwom członkowskim NATO i ich sąsiadom.

Zakłócenia GPS

Rosyjskie ćwiczenia w zakresie wojny elektronicznej (EW) w Kaliningradzie mogły spowodować bezprecedensowo wysoki poziom zagłuszania GPS w północnej i środkowej Polsce oraz w południowym regionie Bałtyku w dniach 25-27 grudnia 2023 r. oraz 10 i 16 stycznia 2024 roku.

ISW nadal ocenia, że Putin dokonał inwazji na Ukrainę w 2022 r. nie w celu obrony Rosji przed nieistniejącym zagrożeniem ze strony NATO, ale raczej w celu osłabienia i ostatecznego zniszczenia NATO - do czego nadal dąży.