Aby wprowadzony zakaz mógł wejść życie, potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej. Według resortów zdrowia i rolnictwa negocjacje zostały już podjęte.

Minister zdrowia Vlastimil Valek powiedział, że zakaz mógłby wejść w życie w marcu i obowiązywać do końca roku. Do początku 2025 roku Czesi chcą zaproponować ustawę dotyczącą, jak to określił Valek, "szarej strefy, czyli półsyntetycznych kannabinoidów, które nie są żywnością ani lekami".

Reklama

"Kolekcjonerskie" żelki i ciasteczka

Produkty z HHC są bez problemów dostępne w Czechach. Można je kupić z adnotacją, że są "produktami kolekcjonerskimi" lub "laboratoryjnymi". Czasem spotykana jest adnotacja, że nie nadają się do spożycia. Można je kupić także w automatach w centrach handlowych. Czasami psychodeliczną substancją HHC bywają nasączone żelki, ciasteczka lub inne słodycze.

Przygotowywana na początek przyszłego roku nowelizacja ustawy o substancjach uzależniających ma ograniczyć w przyszłości handel tego typu środkami dla osób niepełnoletnich. Eksperci podkreślają, że podobne do marihuany półsyntetyczne lub w pełni syntetyczne substancje psychodeliczne nie zostały w pełni zbadane i nie do końca jest jasne, jaki mają długoterminowy wpływ na organizm człowieka.