Wizyta Ławrowa w Chinach

Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow przebywa w Chinach, gdzie spotkał się ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi. Politycy rozmawiali na temat sytuacji w Ukrainie i w regionie Azji i Pacyfiku.

Rosja i Chiny potwierdziły daremność spotkań w sprawie Ukrainy, które ignorują interesy Moskwy. Rozmawialiśmy o obecnym stanie rzeczy wokół kryzysu ukraińskiego - oświadczył Ławrow.

Reklama

W ten sposób nawiązał do szczytu pokojowego w Szwajcarii. Pod koniec marca Ukraina ogłosiła, że może rozpocząć negocjacje pokojowe z Rosją, ale w ramach "formuły pokojowej" Zełenskiego.

Moskwa odmówiła, oświadczając, że plan jest bezcelowy, ponieważ zakłada wycofanie rosyjskich wojsk z okupowanych terenów Ukrainy.

Reklama

Chiny i Rosja po stronie "uczciwości"

Państwa Zachodu nakładają nielegalne sankcje na szereg państw, wśród których jest oczywiście Rosja – mówił Ławrow. Dodał, że "polityka ta jest aktywnie stosowana" także wobec Chin.

Szef rosyjskiego MSZ podkreślił, że Moskwa jest wdzięczna Pekinowi za "obiektywne, wyważone stanowisko w sprawie Ukrainy", a także gotowość do odegrania pozytywnej roli w porozumieniu polityczno-dyplomatycznym.

Chiny i Rosja muszą stać po stronie "uczciwości i sprawiedliwości" w stosunkach międzynarodowych - powiedział minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi.

Zaznaczył, że Chiny opowiadają się za zwołaniem międzynarodowej konferencji na temat Ukrainy z udziałem Moskwy i Kijowa.

Współpraca Chin z Rosją

Moskwa i Pekin ogłosiły partnerstwo "bez granic" w lutym 2022 roku. podczas wizyty Władimira Putina w Chinach na kilka dni przed rozpoczęciem przez Rosję pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. Komunistyczne władze Chin nie potępiły Moskwy za rozpętanie najkrwawszego konfliktu zbrojnego w Europie od czasu II wojny światowej i sprzeciwiały się nakładanym na Moskwę sankcjom.

Jako stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ i wschodzące główne mocarstwa, Chiny i Rosja muszą wyraźnie stanąć po stronie postępu historycznego, uczciwości i sprawiedliwości- podkreślił Wang, zapewniając, że oba kraje "będą nadal utrzymywać bliskie kontakty w różnych formach".

Przedstawiciel chińskiego MSZ zaznaczył, że Pekin "nie dolewa oliwy do ognia, ani nie dąży do samolubnych celów w konfliktach międzynarodowych", a także "zdecydowanie sprzeciwia się jednostronnym sankcjom sprzecznym z trendem globalnego rozwoju".