Jednostka wywiadowcza 8200 poinformowała w swoim dokumencie, niespełna trzy tygodnie przed atakiem terrorystycznym, że doborowe siły Hamasu prowadzą manewry, ćwicząc atak na cele wojskowe i kibuce na południu Izraela - relacjonuje francuski dziennik, cytując izraelskiego nadawcę KAN.

Reklama

"Dowódcy znali ten raport"

Dowódcy odpowiedzialni za wywiad skoncentrowany na Strefie Gazy znali ten raport, który ostrzegał, że Hamas ma zamiar uprowadzić "200 do 250 osób" - podał KAN, powołując się na źródła w służbach bezpieczeństwa.

Netanjahu odmawia oficjalnego śledztwa

"Le Figaro" przypomina, że premier Izraela Benjamin Netanjahu z uporem odmawia otwarcia oficjalnego dochodzenia w sprawie ataku Hamasu z 7 października 2023 roku i ewentualnych zaniedbań ze strony izraelskich służb odpowiedzialnych za wywiad i bezpieczeństwo narodowe.

Reakcja IDF

Na pytania francuskiego dziennika dotyczące informacji ujawnionych przez KAN rzecznik Sił Obronnych Izraela odpowiedział, że armia "prowadzi śledztwo w sprawie wydarzeń z 7 października i tego, co je poprzedzało". "Celem dochodzenia jest wyciągnięcie wniosków" z tego ataku, a "wnioski zostaną przedstawione opinii publicznej z całą przejrzystością" - dodał rzecznik.