Negocjacje ws. rozejmu w Strefie Gazy

W tym tygodniu w Kairze i Ad-Dausze mają się odbyć kolejne negocjacje między Izraelem a Hamasem, w których pośrednikami są USA, Egipt i Katar. Rozmowy wznowiono po wielotygodniowym impasie.

Bazą do rozmów jest trzyetapowy plan całkowitego zawieszenia broni przedstawiony przez prezydenta USA Joe Bidena, który obejmuje również wymianę izraelskich zakładników na palestyńskich więźniów.

Reklama

Dotychczas Hamas żądał gwarancji całkowitego zakończenia wojny już w pierwszej fazie umowy, co było nie do przyjęcia dla rządu Izraela. Netanjahu podkreślał, że nie zaakceptuje porozumienia, które nie pozwoli na całkowite wyeliminowanie zdolności militarnych Hamasu i odsunięcie go od władzy, co jest – obok uwolnienia zakładników – głównym celem wojennym Izraela.

Nowe stanowisko Hamasu

Reklama

W zeszłym tygodniu Hamas przekazał nowe stanowisko negocjacyjne, zawierające pewne ustępstwa, co budzi nadzieję na zawarcie zawieszenia broni - informowały światowe media, powołując się na źródła amerykańskie, izraelskie i palestyńskie.

Wojna w Strefie Gazy wybuchła po terrorystycznym ataku Hamasu na południe Izraela 7 października 2023 r., w którym zabito niemal 1200 osób. Porwano też 251 zakładników, ocenia się, że 116 z nich jest nadal w niewoli. Zginęło ponad 38 tys. Palestyńczyków - informują kontrolowane przez Hamas władze lokalne, które w tym zestawieniu nie odróżniają ofiar cywilnych od bojowników. W efekcie wojny Strefa Gazy pogrążona jest w kryzysie humanitarnym na wielką skalę, a większość ludności stała się wewnętrznymi uchodźcami.