Jak zauważyła agencja Reutera, deklaracja Putina oznacza definitywne odejście od jednego z największych traktatów zimnej wojny, który zawarto w związku z obawami przed wejściem USA i Związku Radzieckiego w wyścig zbrojeń z Chinami.

Reklama

Traktat o likwidacji rakiet

Traktat o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych krótkiego i średniego zasięgu (INF) został podpisany przez ZSRR i USA w 1987 roku. W 2019 roku Waszyngton za kadencji Donalda Trumpa zerwał porozumienie, ponieważ zdaniem USA Rosja nie stosowała się do jego ustaleń. Kreml stanowczo odrzucił te oskarżenia.

Rosyjski dyktator powiedział w piątek, że Rosja od 2019 roku nie produkowała takich rakiet. Dziś wiadomo, że Stany Zjednoczone nie tylko produkują te rakiety, ale też przerzuciły je na ćwiczenia - do Danii, a całkiem niedawno ogłoszono, że znajdują się na Filipinach. Przy czym nie wiadomo, czy wywieźli stamtąd rakiety, czy nie - mówił.

Zapowiedź wznowienia produkcji

Oznajmił, że Rosja jest tym samym zmuszona odpowiedzieć na te działania. W każdym razie musimy na to reagować, podjąć decyzję, co będziemy robić z tym dalej. Sądząc po wszystkim, powinniśmy zacząć produkcję tych ofensywnych rakiet i zależnie od realnej sytuacji podejmować decyzje, gdzie (...) je rozmieszczać - oświadczył.

Agencja AP przypomniała, że po zerwaniu traktatu INF Stany Zjednoczone testowały zakazane wcześniej rakiety. Japońska gazeta "Asahi Shimbun" cytowała w kwietniu dowódcę amerykańskich sił na Pacyfiku gen. Charlesa Flynna, który powiedział, że takie rakiety zostaną rozmieszczone w tym regionie do końca roku.

Kamień milowy w pogorszeniu stosunków

Zerwanie traktatu INF było "kamieniem milowym w pogorszeniu stosunków między USA i Rosja" - oceniła AP.

Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow, w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewidywał on likwidację arsenałów tej broni, a także zabraniał jej produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte były pociski o zasięgu od 500 do 5500 km. W 2019 roku USA wycofały się z traktatu, uznając, że rakiety 9M729 (SSC-8 w klasyfikacji NATO), umieszczane na wyrzutniach Iskander, naruszają porozumienie INF.