Wyspa Węży. SBU publikuje nagrania

W czerwcu 2022 r. oddziały specjalne Centralnej Służby Bezpieczeństwa "A" Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wraz ze swoimi towarzyszami z Służby Wywiadu Wojskowego i Sił Zbrojnych Ukrainy przeprowadziły operację odbicia kluczowej Wyspy Węży.

Reklama

Składała się ona z kilku etapów i miała znaczenie strategiczne. To wtedy zaczął się także trwający do dziś proces wypierania Rosjan znad Morza Czarnego. "Operacja specjalna wyzwolenia Wyspy Węży stała się przykładem bezgranicznej odwagi i profesjonalizmu naszych żołnierzy Sił Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy. Pamiętamy o Bohaterach Ukrainy, którzy oddali życie w tej bitwie" – napisała SBU.

Zamieszczony film trwa półtorej minuty. Widać na nim, jak ukraińskie lotnictwo bombarduje wyspę. W tym samym czasie w drodze są już żołnierze jednostek specjalnych, którzy po zakończonych bombardowaniach lądują na wyspie i przechodzą do ataku. Większość budynków na wyspie jest zniszczonych lub uszkodzonych.

Szturm na Wyspę Węży. Słynne zdanie Ukraińca

Rosja zajęła Wyspę Węży na początku inwazji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego. O wyspie zrobiło się głośno za sprawą nagranej rozmowy radiowej żołnierza Ukrainy z kapitanem okrętu Rosji.

- Russkij wojennyj korabl, idi na ch… - powiedział wówczas ukraiński obrońca. Chwilę później Rosjanie zaczęli ostrzeliwać wyspę. Autor tego zawołania, oficer straży granicznej Bogdan Hockij, został wzięty do niewoli przez Rosjan, a po niemalże trzech miesiącach odzyskał wolność w wyniku wymiany jeńców.

Wydarzenia z Wyspy Węży doczekały się upamiętnienia. Ukraińska poczta ogłosiła konkurs na znaczek pocztowy. Wzięło w nim udział 400 osób, a wyniki ogłoszono 12 marca 2022 r.. Zwyciężył projekt autorstwa Borysa Hrocha. Miesiąc później znaczek został wydany w dwóch nominałach: jako opłata za list krajowy oraz zagraniczny. Wyemitowano także 20 tys. okolicznościowych kopert z tym znaczkiem.