Izrael ukarał norweskich dyplomatów

Norwegia prowadzi "jednostronną politykę wobec Palestyny, więc nakazałem zakończenie działania jakiejkolwiek reprezentacji przy Autonomii Palestyńskiej podległej norweskiej ambasadzie w Izraelu" - oświadczył minister spraw zagranicznych Israel Kac.

"Za antyizraelskie zachowanie trzeba płacić. Zamiast walczyć z palestyńskim terroryzmem po 7 października (2023 roku, gdy Hamas przeprowadził atak na Izrael - red.) i wspierać izraelską walkę z osią zła, Norwegia wybrała nagradzanie morderców i gwałcicieli z Hamasu poprzez uznanie państwa palestyńskiego" - dodał szef izraelskiej dyplomacji.

Reklama

Norwegia uznała Palestynę za niepodległe państwo

28 maja Norwegia, Hiszpania i Irlandia oficjalnie uznały Palestynę jako niezależne i niepodległe państwo. Ten w dużej mierze symboliczny gest ukazywano jako wsparcie dla odrzucanego przez obecny izraelski rząd rozwiązania dwupaństwowego, czyli utworzenia w dalszej perspektywie niepodległej Palestyny.

Ten krok to wysłanie "Palestyńczykom i całemu światu sygnału, że terroryzm się opłaca" - komentował wówczas Kac.

Reklama

Decyzja Oslo, Madrytu i Dublina zapadła także w trakcie pogłębiającego się kryzysu humanitarnego w Strefie Gazy, w której od ponad 10 miesięcy toczy się wojna wywołana terrorystycznym atakiem Hamasu. Izrael jest krytykowany przez społeczność międzynarodową za sposób prowadzenia konfliktu, podczas którego zginęło już blisko 40 tys. Palestyńczyków

Norwegia jest szczególnie zaangażowana w pomoc dla Autonomii Palestyńskiej i przewodniczy grupie państw-darczyńców wspierających to terytorium. Kraj ten był też zaangażowany we wcześniejsze wysiłki na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie - przypomniał dziennik "Haarec".

Utworzona po porozumieniach z Oslo Autonomia Palestyńska współadministruje okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegiem Jordanu. Władzę nad Strefą Gazy przejął terrorystyczny Hamas i obecnie toczy się tam wojna. Liderzy palestyńscy deklarują, że stolicą ich przyszłego państwa powinna być Wschodnia Jerozolima. Ten teren został anektowany przez Izrael, ale przez większość państw świata Wschodnia Jerozolima uznawana jest za część terenów okupowanych.