- Projektowanie i testy w Chinach
- Oświadczenia stron
- Znaczenie doniesień
- Specyfikacje dronów G3
- Współpraca rosyjsko-chińska
Projektowanie i testy w Chinach
Spółka zależna rosyjskiego koncernu zbrojeniowego Ałmaz-Antiej, IEMZ Kupoł, opracowała nowy model drona o nazwie Garpija-3 (G3), który przeszedł testy lotnicze z pomocą chińskich specjalistów. Według jednego z dokumentów, raport na ten temat został przesłany do rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Kolejny raport wskazuje, że Kupoł może produkować drony na masową skalę, w tym model G3, który może zostać użyty w "specjalnej operacji wojskowej", czyli na froncie w Ukrainie.
Oświadczenia stron
Ani Kupoł, ani Ałmaz-Antiej, ani Ministerstwo Obrony Rosji nie odpowiedziały na prośby Reutersa o komentarz. Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że nic nie wie o takim projekcie i zaznaczyło, że Chiny mają surowe procedury kontroli eksportu dronów.
Znaczenie doniesień
Fabian Hinz z Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych podkreślił, że jeśli te doniesienia zostaną potwierdzone, będzie to istotna zmiana, ponieważ do tej pory Chiny dostarczały głównie części podwójnego zastosowania, a nie całe systemy uzbrojenia. Z kolei Samuel Bendett z Centrum Nowego Amerykańskiego Bezpieczeństwa zaznaczył, że Chiny mogą unikać dostarczania pełnych systemów broni, by nie narazić się na sankcje międzynarodowe.
Specyfikacje dronów G3
Z raportów Kupoła wynika, że drony G3 są zdolne do pokonania około 2000 kilometrów z ładunkiem o wadze 50 kg. Drony te zostały zaprojektowane przez chińskich specjalistów na bazie drona Garpija-3, a ich próbki oraz inne modele zostały dostarczone do Kupoła w Rosji, gdzie prowadzone są dalsze testy z udziałem ekspertów z Chin.
Współpraca rosyjsko-chińska
Firma Kupoł otrzymała siedem dronów wojskowych wyprodukowanych w Chinach, w tym modele G3, które dostarczono do siedziby firmy w Iżewsku. W dokumentach brak jest jednak szczegółów na temat lokalizacji produkcji. Kupoł poinformował, że w ciągu ośmiu miesięcy zakład w Chinach będzie mógł rozpocząć produkcję dronów REM 1, które mogą przenosić ładunek o wadze 400 kg, przypominających amerykańskiego drona Reaper.
Nowy ośrodek badań nad dronami
Z doniesień wynika, że Kupoł, TSK Vektor i chińska firma Redlepus TSK Vector Industrial planują utworzenie wspólnego centrum badań nad dronami w specjalnej strefie gospodarczej Kaszgar w prowincji Sinciang. Ośrodek o powierzchni 80 hektarów miałby produkować do 800 dronów rocznie.
Rosyjskie ambicje produkcyjne
W zeszłym tygodniu prezydent Rosji, Władimir Putin, poinformował, że rosyjskie wojsko otrzymało w 2023 roku około 140 tysięcy dronów i zapowiedział, że liczba ta ma wzrosnąć dziesięciokrotnie w bieżącym roku.