Kraje uczestniczące w misji UNIFIL, a wśród nich stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ: Chiny, Francja i Wielka Brytania, podkreślają, że jest ona zgodna ze stosownymi rezolucjami RB ONZ.

Reklama

"Sądzimy, że rola UNIFIL jest kluczowa w świetle eskalacji sytuacji w regionie. Dlatego stanowczo potępiamy ataki na pozycje żołnierzy sił pokojowych UNIFIL. Takie akcje muszą być natychmiast przerwane i odpowiednio zbadane. Wzywamy strony konfliktu do poszanowania obecności UNIFIL, co pociąga za sobą obowiązek zagwarantowania bezpieczeństwa personelu w każdym czasie, aby siły międzynarodowe mogły realizować swój mandat i kontynuować mediację, wsparcie dla pokoju oraz stabilności w Libanie oraz w całym regionie" – stwierdza dokument, w którym zaapelowano również o poszanowanie prawa międzynarodowego, w szczególności Karty Narodów Zjednoczonych, a także stosownych rezolucji RB ONZ.

Polska i 39 innych krajów potępia izraelskie ataki na żołnierzy sił pokojowych ONZ w Libanie

Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ zwraca uwagę na platformie społecznościowej X, że wspólne oświadczenie wzywające do ochrony żołnierzy UNIFIL, którego inicjatorem była Polska, zostało wydane przez 34 kraje uczestniczące w misji sił pokojowych ONZ w Libanie. Dotychczas sygnowało je łącznie 40 państw.

W piątek ataki na żołnierzy pokojowej misji UNIFIL potępił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. "Żołnierze sił pokojowych muszą być chronieni przez wszystkie strony konfliktu, a to, co się wydarzyło, jest oczywiście godne potępienia" – ocenił. Wyraził zarazem zaniepokojenie eskalacją przemocy w Libanie.

Francuska agencja prasowa (AFP) przypomina, że w ciągu otatnich 48 godzin pięciu żołnierzy UNIFIL zostało rannych. ONZ oskarża żołnierzy izraelskich o "wielokrotny" i "celowy" ostrzał pozycji międzynarodowych sił pokojowych w południowym Libanie. Ostrzega też przed eskalacją konfliktu, w którym armia izraelska walczy z sojusznikami Iranu - Hezbollahem i palestyńskim Hamasem.

Tymczasowe Siły Zbrojne UNIFIL działają w Libanie od 1978 roku na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa. Obecnie misja składa się z około 10 tys. żołnierzy i 800 cywilów z 50 państw. W ramach UNIFIL funkcjonuje Polski Kontyngent Wojskowy (PKW) w Libanie liczący 250 żołnierzy. Celem misji jest monitorowanie sytuacji na granicy izraelsko-libańskiej oraz wspieranie stabilności w regionie.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie