Najważniejsze momenty z pontyfikatu Benedykta XVI - ZDJĘCIA
1 Pierwsza zagraniczna podróż Benedykta XVI. Światowe Dni Młodzieży w Kolonii
AP / MICHAEL SOHN
2 Prezydent Lech Kaczyński powitał na warszawskim lotnisku Benedykta XVI po przylocie do Polski
Agencja Gazeta / Fot. Wojciech Olkunik AG
3 Podczas swojej podróży apostolskiej do Polski w 2006 r. Benedykt XVI przebywał na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W niedzielne popołudnie 28 maja przez bramę ze słynnym napisem "Arbeit macht frei" (Praca czyni wolnym) papież przeszedł samotnie, w milczeniu. W Birkenau szedł w zupełnej ciszy przy padającym deszczu wzdłuż umieszczonych przed Pomnikiem Męczeństwa Narodów 22 tablic upamiętniających w różnych językach ofiary obozu, zatrzymując się przy kilku z nich. W tym momencie przestał padać deszcz, a nad obozem pojawiła się tęcza.
AP / Diether Endlicher
4 Na Uniwersytecie ratyzbońskim w Niemczech wygłosił wykład, nazwany wykładem ratyzbońskim, na temat: Wiara, rozum i uniwersytet – wspomnienia i refleksje. Papież mówił m.in. na temat stosunku chrześcijaństwa i islamu do rozumu i filozofii greckiej. Zacytował też dialog cesarza bizantyjskiego Manuela II Paleaologa oraz refleksje muzułmańskiego uczonego Ibn Hazma (zm. 1069), które ukazywały, że idea islamskiego dżihadu, świętej wojny i nawracania siłą, a nie rozumem, sprzeciwia się Bogu, oraz że dla muzułmanów, Bóg nie jest ograniczony nawet przez swoje Słowo i nic nie zmusi Go do objawienia nam prawdy. Jeśli taka będzie Jego wola, człowiek będzie musiał nawet czcić bożki. Wystąpienie papieskie wywołało międzynarodowe reakcje i kontrowersje w świecie muzułmańskim.
AP / Anonymous
5 W przedmowie do wydanej w 2007 książki Kreacja i Ewolucja napisał, że teoria ewolucji autorstwa Karola Darwina według niego nigdy nie została ostatecznie dowiedziona. W przytaczanej książce stwierdził ostatecznie: „Nie możemy powiedzieć: kreacjonizm albo ewolucja. Właściwą formułą jest kreacjonizm i ewolucja, ponieważ oba odpowiadają na dwa różne pytania”. Natomiast w dniu inauguracji pontyfikatu powiedział: „Nie jesteśmy przypadkowym i pozbawionym znaczenia produktem ewolucji. Każdy z nas jest owocem zamysłu Bożego. Każdy z nas jest chciany, każdy miłowany, każdy niezbędny”.
AP / Anonymous
6 Benedykt XVI zdjął ekskomunikę z czterech biskupów Bractwa św. Piusa X, konsekrowanych w 1988 r. bez zgody Stolicy Apostolskiej przez abp Marcela Lefebvre'a.
AP
7 Ogłoszono w Watykanie treść listu papieża do katolików Irlandii w związku z przypadkami nadużyć seksualnych wobec nieletnich, jakich w ciągu minionych dziesięcioleci dopuszczali się tamtejsi duchowni katoliccy. Ojciec Święty wezwał episkopat i duchowieństwo tego kraju do rocznej pokuty za grzechy pedofilii, a wiernych do modlitewnego i duchowego wspierania swych księży; zapowiedział też przeprowadzenie przez specjalną komisję watykańską wizytacji tego kraju. Na zdj. Benedykt XVI i Mary McAleese, prezydent Irlandii
AP / CHRISTOPHE SIMON
8 Papież zmienia nauczanie Kościoła w kwestii prezerwatyw? W książce „Światłość świata” kwestia ta pojawia przy okazji rozmowy o papieskich pielgrzymkach. Podczas podróży do Afryki w 2009 r. Benedykt XVI powiedział, że nauka Kościoła sprawdziła się jako jedyna pewna droga do zahamowania wirusa HIV. Wywołało to falę krytyki. Tera z w wywiadzie papież najpierw ubolewa, że media sprowadziły jego podróż do tego stwierdzenia. Po czym potwierdza nauczanie Kościoła w kwestii prezerwatyw. Mówi, że „nie da się rozwiązać tego problemu [HIV], rozdając prezerwatywy. Musi zostać zrobione dużo, dużo więcej”. "Być może istnieją uzasadnione pojedyncze przypadki, gdy np. mężczyzna uprawiający prostytucję używa prezerwatywy w sytuacji, gdy takie postępowanie może być pierwszym krokiem na drodze do umoralnienia, jakimś zalążkiem odpowiedzialności, aby na nowo rozwinąć świadomość tego, iż nie wszystko jest dozwolone i nie wolno robić wszystkiego, na co ma się ochotę. Ale nie jest to rzeczywisty sposób na poradzenie sobie ze złem, jakim jest infekcja HIV. Taki rzeczywisty sposób może polegać natomiast na uczłowieczeniu seksualności" - powiedział Benedykt XVI.
AP / Pier Paolo Cito
9 Beatyfikacja Jana Pawła II podczas uroczystej Mszy Świętej na placu św. Piotra w Rzymie. Nabożeństwo prowadził papież Benedykt XVI, uroczystą mszę koncelebrowało kilka tysięcy kardynałów, arcybiskupów i biskupów z całego świata. Liczba wiernych uczestniczących w nabożeństwie jest szacowana była na 1,5 mln osób, w tym trzysta tysięcy Polaków. Relikwiarz zawierający krew papieża wniosła francuska zakonnica Marie Simon-Pierre Normand, uzdrowiona przez błogosławionego.
AP / Pier Paolo Cito
10 W Asyżu z inicjatywy Benedykta XVI odbył się Dzień Refleksji, Dialogu i Modlitwy o Pokój i Sprawiedliwość na Świecie "Pielgrzymi prawdy, pielgrzymi pokoju". Na zaproszenie papieża do Miasta św. Franciszka przybyło 300 delegatów z 31 Kościołów chrześcijańskich i 12 religii świata. Po raz pierwszy na tego typu spotkanie zaproszono nie tylko przedstawicieli religii, ale też agnostyków, otwartych na dialog z wierzącymi. Dzień odbył się dokładnie w 25. rocznicę historycznego spotkania zwołanego przez Jana Pawła II w 1986 r., na którym po raz pierwszy w historii przywódcy Kościołów i religii modlili się o pokój.
AP / Andrew Medichini
11 Jeszcze przed jej rozpoczęciem większość międzynarodowych komentatorów i mediów uznała podróż do Libanu za jedną z najtrudniejszych w pontyfikacie obecnego papieża w wymiarze zarówno politycznym, jak i religijnym. Benedykt XVI musiał stanąć wobec takich problemów Bliskiego Wschodu jak "arabska wiosna" w Egipcie, Tunezji, Libii i innych krajach tego regionu, w wyniku czego coraz większe wpływy zdobywają tam radykalne ugrupowania islamskie. Większość wyznawców Allaha, w tym także członkowie radykalnego Hezbollahu, przyjęła Ojca Świętego z otwartymi ramionami. Szczególną uwagę zwróciło oświadczenie muftiego sunnitów Mohammeda Raszida Kabbaniego, który zapewnił papieża, że sami muzułmanie pragną, by chrześcijanie pozostali na Bliskim Wschodzie. Ze swej strony papież, m.in. zdecydowane potępił fundamentalizm, handel bronią i szerzenie nienawiści.
AP / Alessandra Tarantino
12 Papież Benedykt XVI podczas konsystorza zwołanego z okazji kanonizacji męczenników z Otranto ogłosił po łacinie, że z dniem 28 lutego (godz. 20.00) zamierza zrezygnować z dalszego pełnienia posługi Świętego Piotra. Powodem rezygnacji jest zły stan zdrowia.
AP / Gregorio Borgia