Tajemnice Merkel. Ojciec pastor, dziadek z Poznania, a mąż... Kanclerz Niemiec kończy 60 lat. GALERIA
1 Przekartkowanie kilku jej biografii pozwala jednak poznać kilka mniej znanych faktów z życia prywatnego, nawet z wczesnego dzieciństwa. I nie chodzi o podstawowe dane, że Merkel jest najmłodszym dzieckiem pastora luterańskiego Horsta Kasnera i nauczycielki angielskiego Herlindy Jentzsch, że urodziła się 17 lipca 1954 roku w Hamburgu i pochodzi z rodziny o częściowo polskich korzeniach (dziadek ze strony ojca pochodził z Poznania). Wiadomo na przykład, że Merkel bardzo lubiła się uczyć – przede wszystkim rosyjskiego (przy okazji zachwycała się wycieczką do Gori, miejsca urodzin Stalina). Do dziś dobrze zna ten język i nadal marzy o tym, żeby przejechać się koleją transsyberyjską z Moskwy do Władywostoku. Ba, w młodości chciała zostać m.in. nauczycielką rosyjskiego i fizyki. W dzieciństwie marzyła z kolei o karierze łyżwiarki figurowej.
AP / DIETHER ENDLICHER
2 Już jako dziecko miała cechy przywódcze. Była np. zastępczynią przewodniczącej komunistycznej młodzieżówki FDJ i należała do towarzystwa przyjaźni enerdowsko-radzieckiej. Na studiach fizycznych z kolei – na uniwersytecie w Lipsku – zbliżyła się do komunistów z reformistycznego skrzydła rządzącej partii SED. W 1981 roku mianowano ją na sekretarza ds. agitacji i propagandy w berlińskiej Akademii Nauk (gdy pytano ją o to w 2005 roku, gwałtownie zaprzeczała: Agitacja i propaganda? Nie pamiętam, abym kiedykolwiek agitowała. Byłam sekretarzem ds. kultury ).
AP / FRITZ REISS
3 Do partii CDU Merkel trafiła przez przypadek, bo od wielkiej polityki starała się trzymać początkowo z daleka. Wolała robić karierę naukową. Na jesieni 1989 roku zainteresowała się ruchem demokratycznym i szukała możliwości dla działań politycznych. Kiedy tylko partia Demokratischer Aufbruch (Demokratyczny Zryw), powstała jak wiele grup opozycyjnych pod skrzydłami Kościoła ewangelickiego, dostała komputer i szukała osoby, która potrafiłaby go obsługiwać, zgłosiła się natychmiast. Wkrótce została rzeczniczką prasową tego ugrupowania.
AP / KIRSTIN KNORR
4 Po skandalu finansowym, który wybuchł wewnątrz partii – skompromitował wielu polityków CDU, w tym kanclerza Kohla - odważnie zabrała głos. W efekcie została liderem CDU i pierwszą kobietą na tym stanowisku. Partia stała się bardziej konserwatywna, a kobiety w partii zaczęły wysuwać się do przodu. 30 maja 2005 została kandydatką CDU i CSU na stanowisko kanclerza Niemiec. I w tym samym roku po raz pierwszy stanęła na czele rządu - tzw. wielkiej koalicji z socjaldemokratami. Ciekawostką jest fakt, że po zaprzysiężeniu wstawiła do swego gabinetu portret carycy Katarzyny II.
AP / ROBERTO PFEIL
5 Merkel do dziś porównywana jest bardzo często do byłej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher (to dwie silne kobiety) i z tego powodu nazywana bywa Żelazną Dziewczynką (Kanclerz Kohl zwykł mawiać o Merkel w formie das Mädchen – dziewczynka) lub po prostu Angie (przydomek nadała jej niemiecka prasa).
AP / FRANK HORMANN
6
AP / Markus Schreiber
7 Jej sposób sprawowania władzy do dziś polega na szukaniu pragmatycznych rozwiązań dla problemów politycznych i – przede wszystkim – nie narażaniu się opinii publicznej. Wylicza się przy tym, że choć przysługuje jej kanclerski apartament, to mieszka w wynajętym mieszkaniu na przeciwko berlińskiego muzeum, nie rozbija się luksusowymi limuzynami i nie jada wystawnych kolacji. Efekt? Merkel u szczytu władzy i kariery, jest dobrze oceniana w szeregach własnej partii i przez całe społeczeństwo – większość Niemców podziwia ją za upór i opanowanie. Z drugiej strony bywa też obiektem żartów, które wzbudza jej mało twarzowy ubiór (pogniecione spodnie). Co robi Merkel z niemodną garderobą? Nosi ją! – głosi jeden z żartów.
PAP/EPA / STEPHANIE LECOCQ
8 Szefowa niemieckiego rządu wygrywa też w rankingach popularności. Magazyn ”Forbes” niedawno po raz kolejny uznał Merkel za najbardziej wpływową kobietę świata. W niemieckich mediach pojawiają się jednak informacje, że nie zamierza pozostać na stanowisku do końca kadencji, czyli do 2017 roku. Podobno nie chce czekać na porażkę i woli wcześniej usunąć się z krajowej polityki. Sama Merkel zapewnia, że będzie rządzić przez całą kadencję.
PAP/EPA / JULIEN WARNAND
9 * ”Jak córka pastora z NRD została Kanclerz Niemiec” to tytuł komiksu, który nawiązuje do biografii Angeli Merkel
Shutterstock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję