Putin znów najpotężniejszy. RANKING najbardziej wpływowych ludzi świata
1 Prezydent najpotężniejszego kraju świata u schyłku swej kadencji boryka się z rozrostem Państwa Islamskiego i epidemią eboli, która muska Stany Zjednoczone. Z drugiej strony, choć nisko oceniany przez Amerykanów, doprowadził do obniżenia bezrobocia do poziomu sprzed kryzysu. "Forbes" w swoim rankingu podsumowuje jego działanie jednym słowem: ostrożność.
PAP/EPA / SHAWN THEW
2 Xi Jinping ma w swoim ręku wszystkie trzy stanowiska, które pozwalają nazwać go najpotężniejszym człowiekiem w Chinach. A po dwóch latach urzędowania - jak określa go "Forbes" w swoim rankingu - wyrasta na najsilniejszego przywódcę Państwa Środka od czasu Mao Zedonga. Magazyn z jednej strony podkreśla, że prezydent stoi na czele największej gospodarki świata, z drugiej - zwraca uwagę na jego umiejętną obecność w mediach społecznościowych.
PAP/EPA / JASON LEEPOOL
3 Przywódca duchowy jednej szóstej światowej populacji - pisze o nim "Forbes". Magazyn zwraca uwagę na wypowiedzi papieża Franciszka, w których przełamywał on konserwatywne do tej pory spojrzenie Kościoła katolickiego na sprawę homoseksualistów (m.in. słowa: A kimże ja jestem, by osądzać?). "Forbes" podkreśla również, że przy skupieniu na sprawach biednych, Franciszek nie uznaje za najistotniejsze kwestii mocno dyskusyjnych, a podnoszonych często przez przedstawicieli Kościoła, jak aborcja, małżeństwa gejów czy antykoncepcja.
PAP/EPA / CLAUDIO PERI
4 Wskazując na zasługi niemieckiej kanclerz, "Forbes" podkreśla, że przełamała ona tabu ery ponazistowskiej dotyczące angażowania się Niemiec w konflikty militarne i wysłała wsparcie militarne dla Kurdów atakowanych przez Państwo Islamskie. Ranking przypomina, że Merkel jest obecnie najdłużej urzędującym przywódcą w krajach Unii Europejskiej.
PAP/EPA / SOERENSTACHE
5 Przewodnicząca Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej USA na swym stanowisku pozostaje od lutego tego roku. "Forbes" zwraca uwagę, że jest pierwszą na świecie kobietą, której przypadło w udziale dowodzenie tak potężną machiną finansową. W październiku kierowany przez nią FED zdecydował o zaprzestaniu dodrukowywania pieniędzy, co oznacza zakończenie wielkiej operacji powstrzymywania negatywnych skutków kryzysu. Ale teraz - jak zwraca uwagę magazyn - Yellen ma zadanie przywrócenia wiary w "amerykański sen". Jak sama przyznała, jedną z bolączek USA jest rosnące rozwarstwienie.
Wikimedia Commons
6 Najbogatszy człowiek w Stanach Zjednoczonych tym razem doceniony za działalność społeczną, którą zajmuje się wspólnie z żoną Melindą. Walczy, by wytępić do końca polio, wykłada miliony na zwalczanie malarii, a teraz dokłada do starcia z ebolą. Od 2000 roku wydał 30 miliardów dolarów, co czyni go najhojniejszym filantropem w historii USA.
Shutterstock
7 Nazywany "Supermario", na czele EBC stoi od 2011 roku, ma więc za sobą walkę z kryzysem. Ma za zadanie dbać o jedność finansową 18 krajów strefy euro. Z jednej strony nie boi się brania odpowiedzialności, z drugiej apeluje do krajów o inwestycje i wdrażanie programów naprawczych.
Shutterstock
8 Szefowie najbardziej wpływowej na świecie firmy ery cyfrowej. Google dzierży 65 procent światowego rynku wyszukiwarek, a jeden na siedmiu użytkowników urządzeń mobilnych używa systemu Android. O ile Larry Page koncentruje się na długoterminowych celach, o tyle Brin dowodzi oddziałem odpowiedzialnym za wszelkie ryzykowne inwestycje, jak samochody bez kierowcy czy szkła kontaktowe w wersji smart. Google w 40 krajach świata zatrudnia 40 tys. ludzi.
PAP Archiwalny / BORIS ROESSLER