Konflikt w Jemenie. Czy rozpęta się wojna domowa? ZDJĘCIA
1 USA nie angażuje się w operację, wspiera ją za to logistycznie. Do Jemenu dotarł również okręt Chińskiej marynarki wojennej. Jednak tylko w celu ewakuacji dyplomatów i robotników z Państwa Środka.
PAP/EPA / YAHYA ARHAB
2 Przed rozpoczęciem działań Arabia Saudyjska zapowiadała działania mające odeprzeć "agresję" Iranu, któremu zarzuca wspieranie rebelii Huti i chęć dominacji w regionie.
PAP/EPA / YAHYA ARHAB
3 Konflikt pomiędzy prezydentem Hadim a rebeliantami Huti nasila się już od kilku miesięcy. Huti mogą liczyć na wsparcie szyitów z Iranu, za prezydentem Jemenu stoją kraje Zatoki Perskiej, m.in. sunnicka Arabia Saudyjska.
PAP/EPA / YAHYA ARHAB
4 Szyicka milicja Huti walczy o obalenie prezydenta Jemenu - Abda ar-Raba Mansura al-Hadiego.
PAP/EPA / YAHYA ARHAB
5 W trakcie sobotniego szczytu Ligi Arabskiej w Szarm el-Szejk w Egipcie, prezydent Hadi oświadczył, że za ruchem Huti stoi bezpośrednio Iran.
PAP/EPA / OFFICE OF THE EGYPTIAN PRESIDENT HANDOUT
6 Komunikat końcowy zawierał m.in. opinię, że "Jemen był na krawędzi przepaści", a ofensywa będzie trwać dopóki Huti "nie wycofają się i nie złożą broni". Zdecydowano o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad krajem.
PAP/EPA / YAHYA ARHAB
7 W Teheranie zaprzeczono sugestiom wspierania szyickich rebeliantów.
PAP/EPA / YAHYA ARHAB
8 Londyński "Financial Times" twierdzi, że Arabia Saudyjska "wysłała mocny sygnał Iranowi, który jest jej rywalem w walce o dominację w regionie"
PAP/EPA / YAHYA ARHAB
9 Zdaniem dziennika, zaangażowanie Teheranu w konflikty w Iraku, Syrii i Libanie, już wcześniej wywoływało niepokój w Rijadzie. Opowiedzenie się po stronie rebeliantów w Jemenie zmusiło Arabię Saudyjską do działania.
PAP/EPA / YAHYA ARHAB
10 Ekspert z SGH - doktor Katarzyna Górak-Sosnowska, podkreśla, że starcia w Jemenie przypominają tło konfliktów, do których doszło w innych krajach arabskich. Najlepszym punktem odniesienia jest Libia: mamy do czynienia z dwuwładzą, starciami pomiędzy Arabami, w których nie do końca wiadomo komu i o co chodzi, a także strategiczne położenie państwa. U wybrzeży Jemenu przebiegają szlaki transportu ropy z krajów z rejonu Zatoki Perskiej.
PAP/EPA / YAHYA ARHAB
11 Sytuację w Jemenie komplikuje udział w konflikcie wielu stron. Poza ruchem Huti wspieranym przez Iran, są tam obecne siły wierne prezydentowi Abd ar-Rabowi Mansurowi al-Hadiemu, oddziały deklarujące poparcie dla byłego przywódcy Alego Abd Allaha Salaha, a także dżihadyści z Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego (AQAP) i Państwa Islamskiego (IS).
PAP/EPA / YAHYA ARHAB
12 Trwa intensywna ewakuacja obcokrajowców przebywających na terenie ogarniętego walkami państwa. Na zdjęciu - ewakuowani obywatele Pakistanu na lotnisku w Karaczi.
PAP/EPA / SHAHZAIB AKBER
13 Dyplomaci z krajów Zatoki Perskiej twierdzą, że operacja militarna w Jemenie może potrwać nawet pół roku i niemal pewne są akcje odwetowe ze strony Iranu.
PAP/EPA / YAHYA ARHAB