Reklama

Reklama

Reklama
Warszawa

Reklama

Reklama

Poznaj komunistyczne Chiny. Oto 8 rzeczy, które musisz wiedzieć o Państwie Środka

15 lutego 2016, 08:00
Teoretycznie w oficjalnej propagandzie Chiny nawiązują mocno do socjalistycznej symboliki. Rzeczywistość jest jednak dużo bardziej skomplikowana. Po rewolucji kulturalnej Mao Tse Tunga i ostatecznym obaleniu "Bandy Czworga", władzę w partii przejął Deng Xiao Ping. Ten pragmatyczny przywódca uznał, że obsesyjne trzymanie się komunistycznych zasad gospodarczych doprowadzi do kryzysu i upadku Państwa Środka. Dlatego też wypowiadając słynne słowa o tym, że "nie jest ważne, czy kot jest biały, czy czarny, ważne, czy łowi myszy", dał zielone światło do gospodarczych zmian. W rezultacie powstała hybryda ekonomiczna. Państwo jest właścicielem każdego obszaru ziemi rolnej, a farmerzy tylko ją dzierżawią. Z drugiej strony w chińskiej gospodarce nie ma żadnych przywilejów pracowniczych czy związków zawodowych. To oznacza, że wiele fabryk pracuje na zasadach XIX-wiecznego kapitalizmu, co pozwala mocno ściąć koszty produkcji i konkurować ceną z zachodnimi firmami. Chińskie władze otwierają się też powoli na świat - poluzowano zasady dotyczące inwestycji zagranicznych - firmy nie muszą już tworzyć spółek joint-venture z lokalnymi partnerami. W 2013 utworzono też szanghajską strefę ekonomiczną, którą rząd traktuje jako doświadczalne poletko dla reform politycznych i gospodarczych.
Teoretycznie w oficjalnej propagandzie Chiny nawiązują mocno do socjalistycznej symboliki. Rzeczywistość jest jednak dużo bardziej skomplikowana. Po rewolucji kulturalnej Mao Tse Tunga i ostatecznym obaleniu "Bandy Czworga", władzę w partii przejął Deng Xiao Ping. Ten pragmatyczny przywódca uznał, że obsesyjne trzymanie się komunistycznych zasad gospodarczych doprowadzi do kryzysu i upadku Państwa Środka. Dlatego też wypowiadając słynne słowa o tym, że "nie jest ważne, czy kot jest biały, czy czarny, ważne, czy łowi myszy", dał zielone światło do gospodarczych zmian. W rezultacie powstała hybryda ekonomiczna. Państwo jest właścicielem każdego obszaru ziemi rolnej, a farmerzy tylko ją dzierżawią. Z drugiej strony w chińskiej gospodarce nie ma żadnych przywilejów pracowniczych czy związków zawodowych. To oznacza, że wiele fabryk pracuje na zasadach XIX-wiecznego kapitalizmu, co pozwala mocno ściąć koszty produkcji i konkurować ceną z zachodnimi firmami. Chińskie władze otwierają się też powoli na świat - poluzowano zasady dotyczące inwestycji zagranicznych - firmy nie muszą już tworzyć spółek joint-venture z lokalnymi partnerami. W 2013 utworzono też szanghajską strefę ekonomiczną, którą rząd traktuje jako doświadczalne poletko dla reform politycznych i gospodarczych. / PAP/EPA / ROLEX DELA PENA
1 października 1949 Mao Tse Tung osiągnął swój cel - wygrał wojnę z nacjonalistami z Kuomintangu i ogłosił powstanie Chińskiej Republiki Ludowej. Granice nowego państwa ostatecznie ustalono w 1950, gdy wojska podbiły Tybet. Obecne Chiny mocno różnią się jednak od wizji, jaką miał komunistyczny przywódca. Oto 8 najważniejszych rzeczy, które trzeba wiedzieć o Państwie Środka.

Powiązane

Reklama
Reklama
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt
Zobacz

Reklama

Reklama
Reklama