Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

Poznaj komunistyczne Chiny. Oto 8 rzeczy, które musisz wiedzieć o Państwie Środka

15 lutego 2016, 08:00
Teoretycznie w oficjalnej propagandzie Chiny nawiązują mocno do socjalistycznej symboliki. Rzeczywistość jest jednak dużo bardziej skomplikowana. Po rewolucji kulturalnej Mao Tse Tunga i ostatecznym obaleniu "Bandy Czworga", władzę w partii przejął Deng Xiao Ping. Ten pragmatyczny przywódca uznał, że obsesyjne trzymanie się komunistycznych zasad gospodarczych doprowadzi do kryzysu i upadku Państwa Środka. Dlatego też wypowiadając słynne słowa o tym, że "nie jest ważne, czy kot jest biały, czy czarny, ważne, czy łowi myszy", dał zielone światło do gospodarczych zmian. W rezultacie powstała hybryda ekonomiczna. Państwo jest właścicielem każdego obszaru ziemi rolnej, a farmerzy tylko ją dzierżawią. Z drugiej strony w chińskiej gospodarce nie ma żadnych przywilejów pracowniczych czy związków zawodowych. To oznacza, że wiele fabryk pracuje na zasadach XIX-wiecznego kapitalizmu, co pozwala mocno ściąć koszty produkcji i konkurować ceną z zachodnimi firmami. Chińskie władze otwierają się też powoli na świat - poluzowano zasady dotyczące inwestycji zagranicznych - firmy nie muszą już tworzyć spółek joint-venture z lokalnymi partnerami. W 2013 utworzono też szanghajską strefę ekonomiczną, którą rząd traktuje jako doświadczalne poletko dla reform politycznych i gospodarczych.
Teoretycznie w oficjalnej propagandzie Chiny nawiązują mocno do socjalistycznej symboliki. Rzeczywistość jest jednak dużo bardziej skomplikowana. Po rewolucji kulturalnej Mao Tse Tunga i ostatecznym obaleniu "Bandy Czworga", władzę w partii przejął Deng Xiao Ping. Ten pragmatyczny przywódca uznał, że obsesyjne trzymanie się komunistycznych zasad gospodarczych doprowadzi do kryzysu i upadku Państwa Środka. Dlatego też wypowiadając słynne słowa o tym, że "nie jest ważne, czy kot jest biały, czy czarny, ważne, czy łowi myszy", dał zielone światło do gospodarczych zmian. W rezultacie powstała hybryda ekonomiczna. Państwo jest właścicielem każdego obszaru ziemi rolnej, a farmerzy tylko ją dzierżawią. Z drugiej strony w chińskiej gospodarce nie ma żadnych przywilejów pracowniczych czy związków zawodowych. To oznacza, że wiele fabryk pracuje na zasadach XIX-wiecznego kapitalizmu, co pozwala mocno ściąć koszty produkcji i konkurować ceną z zachodnimi firmami. Chińskie władze otwierają się też powoli na świat - poluzowano zasady dotyczące inwestycji zagranicznych - firmy nie muszą już tworzyć spółek joint-venture z lokalnymi partnerami. W 2013 utworzono też szanghajską strefę ekonomiczną, którą rząd traktuje jako doświadczalne poletko dla reform politycznych i gospodarczych. / PAP/EPA / ROLEX DELA PENA
1 października 1949 Mao Tse Tung osiągnął swój cel - wygrał wojnę z nacjonalistami z Kuomintangu i ogłosił powstanie Chińskiej Republiki Ludowej. Granice nowego państwa ostatecznie ustalono w 1950, gdy wojska podbiły Tybet. Obecne Chiny mocno różnią się jednak od wizji, jaką miał komunistyczny przywódca. Oto 8 najważniejszych rzeczy, które trzeba wiedzieć o Państwie Środka.

Powiązane

Reklama
Reklama

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Reklama
Zobacz
Reklama