Prawo i Sprawiedliwość przymierza się do Parlamentu Europejskiego. We wtorek w siedzibie partii przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie zebrało się prezydium Komitetu Politycznego PiS, które dyskutowało między innymi o kształcie list na eurowybory, które mają odbyć się na początku czerwca.

Reklama

Według informatorów Radia ZET partia Jarosława Kaczyńskiego planuje wystawić po dwóch mocnych kandydatów na każdej liście na tak zwanej ścianie wschodniej. Jedynką na Podkarpaciu ma być Daniel Obajtek, który miałby zamienić fotel prezesa PKN Orlen na mandat europosła.

O drugi mandat z tego regionu – jak wynika z nieoficjalnych informacji Radia ZET – będzie ubiegał się były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W okręgu lubelskim z pierwszego miejsca ma wystartować były szef CBA, były minister-koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, na dwójce zaś ma znaleźć się Przemysław Czarnek, poseł PiS i były minister edukacji.

W politycznej grze na eurowybory – oprócz Kamińskiego – brany pod uwagę jest również drugi skazany ostatnio prawomocnym wyrokiem polityk Prawa i Sprawiedliwości. Maciej Wąsik, za rządów PiS były wiceszef CBA i były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, może otworzyć listę w województwie mazowieckim – wynika z informacji Radia ZET. Byłby to jednak duży problem dla Adama Bielana, prezesa Partii Republikańskiej, który w ostatnich wyborach wszedł do europarlamentu z list Prawa i Sprawiedliwości właśnie z tego okręgu.