W dniach 31 maja – 3 czerwca 2024 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie preferencji politycznych Polaków przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Gdyby wybory odbyły się dziś, wygrałaby Zjednoczona Prawica (32,1 proc głosów) oraz Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 31,5 proc. ankietowanych. Prawie identyczne wyniki sprawiają, że partie mają szansę wprowadzić odpowiednio 20 i 19 europosłów do Parlamentu Europejskiego. Kolejne bardzo podobne wyniki notują Konfederacja i Trzecia droga, które zyskałyby odpowiednio 9,4 proc. i 9 proc. głosów. Najsłabszy wynik notuje Lewica, która poparłoby 6,5 proc. badanych. 8,5 proc. Polaków nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

Polacy pójdą do wyborów?

Reklama

Polacy wciąż deklarują wysokie zainteresowanie wyborami. 50 proc. respondentów odpowiedziało na pytanie o uczestnictwo w wyborach "zdecydowanie tak", a kolejne 23 proc. "raczej tak". Jeśli nawet trudno sobie wyobrazić na podstawie wyników historycznych powtórzenie wysokiej frekwencji z niedawnych wyborów do parlamentu krajowego, to niewątpliwie należy liczyć się ze znacznym przekroczeniem frekwencji wyborczej z 2019 roku, która wynosiła 45,68 proc..

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Podział mandatów

Reklama

Dla Research Partner prawdopodobny podziału mandatów przedstawił dr Maciej Onasz, adiunkt w Katedrze Systemów Politycznych Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzący badania rozkładu poparcia politycznego poszczególnych ugrupowań. Kształtuje się on następująco:

  • Zjednoczona Prawica – 20 mandatów
  • Koalicja Obywatelska – 19 mandatów
  • Polska 2050 z PSL (Trzecia Droga) – 5 mandatów
  • Konfederacja – 5 mandatów
  • Lewica – 4 mandaty

Z podziału mandatów wynika, że partie dzisiejszej koalicji rządzącej zdobyłyby 28 mandatów, a ugrupowania opozycyjne o 3 mandaty mniej.