Według sondażu Ipsos dla TVP Info Koalicja Obywatelska wygrałaby wybory do Parlamentu Europejskiego, zyskując poparcie 34,5 proc. respondentów. Na drugim miejscu jest PiS z wynikiem 29,2 proc. , na trzecim Konfederacja - 13,6 proc. poparcia. Kolejne miejsca zajęły: Trzecia Droga, na którą chce oddać głos 10,9 proc. biorących udział w badaniu oraz Lewica - 8 proc. Bezpartyjni Samorządowcy mogą dostać 2,6 proc. głosów, a na KW Polexit chce głosować 0,6 proc. respondentów.

Reklama

Podziału mandatów do Parlamentu Europejskiego

Podziału mandatów do Parlamentu Europejskiego, wyliczony przez dr. hab. Dominika Batorskiego z Uniwersytetu Warszawskiego przedstawia się następująco:

  • KO - 20 europosłów
  • PiS - 16europosłów
  • Konfederacja - 7 europosłów
  • Trzecia Droga - 6europosłów
  • Lewica - 4 europosłów
Reklama

Według sondażu przewidywana frekwencja podczas głosowania w niedzielę 9 czerwca wyniesie 60 proc. O 53 mandaty dla Polski powalczy 1020 kandydatów. Wśród nich jest 154 obecnych parlamentarzystów: 146 posłów i 8 senatorów.

Sondaż skomentował Donald Tusk

Na wyniki najnowszego sondażu zareagował Donald Tusk. "Wszystko w Waszych rękach! To tylko sondaż" - napisał Donald Tusk na platformie X.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024: Cisza wyborcza

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca w godzinach od 7 do 21.

Cisza wyborcza rozpoczyna się 24 godziny przed dniem głosowania (rozpocznie się w piątek o północy) i trwa do jego zakończenia. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę o godz. 21.

Narusza ją każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. ie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Grzywna za złamania zakazu

Agitować nie wolno także w internecie, a w lokalu wyborczym zabronione jest eksponowanie symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna. Najwyższa grzywna: od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.