Poseł Robert Maciaszek przypomniał, że wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu dotyczącego darmowej pomocy prawnej. Podkreślił, że jest to pełen system pomocy w Polsce powiatowej. Jego zdaniem, otwieranie biura pomocy prawnej w Warszawie mija się z celem.

Reklama

Jak wyjaśnia, stolica jest miejscem na mapie, gdzie z darmową pomocą jest najlepiej. - W Warszawie działa najwięcej organizacji pozarządowych, które oferują bezpłatną pomoc prawną. Nasz system - przygotowany przez rząd Ewy Kopacz - oferuje kompleksową, bezpłatną pomoc prawną na terenie całego kraju - mówił.

Rządowy projekt zakłada między innymi utworzenie ponad 1500 punktów darmowej pomocy prawnej. Ma być też powołane Centrum Informacji Prawnej. W każdym powiecie będą minimum dwie placówki. W punktach tych będzie można skorzystać z bezpłatnej porady prawnej udzielonej przez adwokata, radcę prawnego oraz organizacje pozarządowe.

Pomoc ma być adresowana do osób, które ukończyły 75. rok życia, kombatantów i weteranów, rodzin wielodzietnych oraz osób dotkniętych między innymi klęską żywiołową.