Komitet wyborczy Wygra Warszawa zaprezentował w środę projekt "Warszawskiej Karty LGBT+", który został opracowany we współpracy z organizacjami zajmującymi się działaniem na rzecz osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych m.in. stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, Lambda Warszawa, Kampanii Przeciw Homofobii i fundacji Trans-fuzja.

Reklama

Jan Śpiewak podczas konferencji prasowej na placu Zbawiciela powiedział, że "jeśli zdobędziemy władzę w Warszawie, jeśli będziemy mieć realny wpływ na rządy w Warszawie, społeczność LGBT będzie miała od nas wsparcie na każdym poziomie". - Chciałbym zadeklarować, że jeżeli zostanę wybrany prezydentem Warszawy "tęcza" wróci na plac Zbawiciela – podkreślił.

Kandydatka na wiceprezydent stolicy Paulina Piechna-Więckiewicz podkreśliła, że na "Warszawską Kartę LGBT+" składa się m.in. utworzenie hostelu interwencyjnego dla osób homoseksualnych i transpłciowych, wprowadzenie dodatkowych zajęć w szkołach dot. edukacji seksualnej i programu szkoły wolnej od dyskryminacji oraz infolinii dla osób LGBT.

Ponadto, jak mówiła Piechna-Więckiewicz, miasto powinno udzielać patronatu Paradzie Równości i wywieszać tęczowe flagi, które są symbolem środowisk LGBT. - Komitet Wygra Warszawa domaga się również wprowadzenie stanowiska pełnomocnika prezydent ds. osób LGBT, który dysponowałby "rzeczywistym budżetem" - dodała.

Zdaniem Wygra Warszawa, koszt tego programu to ok. 500 tys. zł.

Reklama

Oktawiusz Chrzanowski ze stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza podkreślał, że "społeczność LGBT jest częścią każdego samorządu i częścią każdej społeczności lokalnej". Według jego szacunków, takich osób jest w Warszawie ok. 200 tys.